Με τον Δημήτρη Αγραβάνη να έχει 5/6 βολές στα τελευταία 17 δευτερόλεπτα, ο Προμηθέας επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 69-67 του Κολοσσού H Hotels για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι Πατρινοί άρχισαν εντυπωσιακά το παιχνίδι, η ομάδα της Ρόδου απάντησε με εξαιρετική εμφάνιση στη δεύτερη περίοδο, με το δεύτερο μέρος να είναι ντέρμπι μέχρι το φινάλε.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Προμηθέας που αγωνίστηκε δίχως τρεις παίκτες (Γιαννόπουλος, Φαγέ, Τζέιμς) προερχόταν από δύο ευρωπαϊκά παιχνίδια μέσα στην εβδομάδα σε Γαλλία και Σλοβενία, ενώ από την άλλη πλευρά ο Κολοσσός H Hotels ταξίδεψε στην Πάτρα την ημέρα του αγώνα, λόγω κακοκαιρίας.

Ο Ντάνι Αγκμπελέσε με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ ακολούθησαν οι Δημήτρης Αγραβάνης (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Βαγγέλης Μάντζαρης (15 πόντους, 8 ριμπάουντ). Για την ομάδα της Ρόδου ο Θοδωρής Ζάρας τελείωσε με 14 πόντους, ο Βασίλης Ξανθόπουλος με 12 και ο Κερέμ Καντέρ με 8 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Μετά από το αρχικό 0-2 ο Προμηθέας έτρεξε σερί 13-0 και ανέβασε γρήγορα το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα (13-2 στο 5'). Στο φινάλε της πρώτης περιόδου ένα νέο σερί 6-0 έφανα τους Πατρινούς μπροστά στο σκορ με +13 (19-6).

Με την έναρξη της δεύτερη περιόδου ο Κολοσός Η Hotels έτρεξε ένα δικό του σερί 8-0 σε λιγότερο από 40'' μειώνοντας σε 19-14, ενώ με τη συμπλήρωση 13 αγωνιστικών λεπτών μείωσε σε 25-22 έχοντας ήδη τέσσερα εύστοχα τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Συνεχίζοντας με τον ίδιο ρυθμό, ειδικά πίσω από τα 6,75μ., οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή, καθώς στο 16' προσπέρασαν με 30-34 έπειτα από σερί 8-0. Παρότι ο Κολοσσός H Hotels σημείωσε σε λιγότερα από επτά λεπτά 30 πόντους (31-36 στο 17') έμεινε δίχως σκορ στο τελευταίο τρίλεπτο με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν σε 35-36.

Ο Προμηθέας ανέκτησε το προβάδισμα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Και πάλι όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 10-0 προηγήθηκαν με 48-41 στο 25'. Δεν διατήρησαν όμως το προβάδισμά τους, με τον Προμηθέα να μειώνει και πάλι σε 53-54.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια. Δύο λεπτά πριν από το τέλος ο Καντέρ με 1/2 βολές έκανε το 64-65, για να ακολουθήσει λάθος του Προμηθέα, αλλά και άστοχο σουτ και λάθος του Κολοσσού H Hotels, που οδήγησε σε αντιαθλητικό φάουλ του Ζάρα στον Αγραβάνη στα 16,7''. Εκείνος με 2/2 έκανε το 66-65, ενώ οδηγήθηκε και πάλι στις βολές γράφοντας το 68-65 στα 15,2. Ο Προμηθέας αξιοποίησε τα φάουλ του, με τον Ξανθόπουλο να πηγαίνει στις βολές στα 2,9'' και με 2/2 να κάνει το 68-67. Το τελικό 69-67 διαμόρφωσε ο Αγραβάνης με 1/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 19-6, 35-36, 53-54, 69-67.

Ηλίας Καντζούρης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Κάναμε πολλά λάθη και στην επίθεση και στην άμυνα. Δεν έπρεπε να αφήσουμε το παιχνίδι να πάει στις τελευταίες κατοχές, όπως εξελίχθηκε. Ουσιαστικά είχαμε κακή επιθετικά λειτουργία και το πληρώσαμε, καθώς ο Προμηθέας είναι μια πολύ έμπειρη ομάδα και αυτό το εκμεταλλεύτηκε και κέρδισε στο τέλος».

Μάκης Γιάτρας (προπονητής Προμηθέα): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου, έκαναν τρομερή προσπάθεια. Εμείς θα κοιτάξουμε να μαζευτούμε , να προπονηθούμε και  ελπίζω σε μια κανονικότητα στο 2021».

Για το αν θα υπάρξουν προσθέσεις η αφαιρέσεις στο ρόστερ: «Πρέπει να μαζευτούμε και να έχουμε το χρόνο για να δουλέψουμε. Λείπαμε ταξίδι 8 ημερών,  για να γυρίσουμε  από την Ισπανία, γυρίσαμε όλη την Ευρώπη.

Τα παιδιά προσπάθησαν κάτω από δύσκολες συνθήκες, χάσαμε στην Τσεντεβίτα στο σουτ δεν έχουμε κάνει σωστή προετοιμασία λόγω των γνωστών προβλημάτων και πρέπει να δουλέψουμε πάλι από την αρχή. Τώρα έχουμε το χρόνο να δουλέψουμε και θα δούμε τι θα κάνουμε».