Με την βελτιωμένη άμυνα του και ηγέτη στην επίθεση τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ ο Άρης… έλυσε στο δεύτερο μέρος τα «ελευσίνια μυστήρια» και μπήκε με το «δεξί» στην Basket League (78-70 τον Πανελευσινιακό).

Ο 19χρόνος φόργουορντ ήταν πρώτος σκόρερ των «κίτρινων» με 19 πόντους. Δεύτερος σκόρερ του Άρη ήταν ο Τόρεϊ Τόμας με 18. Ο Αμερικανός γκαρντ, όμως, στην τρίτη περίοδο έπαθε τράβηγμα και αποσύρθηκε.Οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα τον αγώνα και με πρωταγωνιστές τους Γιάννη Αθανασούλα, Νίκολα Μάρκοβιτς ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (29-18) στο 13’.

Οι «κίτρινοι» αντέδρασαν, βελτιώθηκαν αμυντικά και με τον Τόμας να δίνει λύσεις στην επίθεση κατέβασαν την διαφορά στους δύο πόντους (42-40) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης μπήκε με ακόμη μεγαλύτερη ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και παρά την ατυχία του Τόμας, ανέτρεψε το προβάδισμα του Πανελευσινιακού και με επιμέρους σκορ 25-9 προηγήθηκε με 65-51 στο 29’. Οι «κίτρινοι» με πολύ καλό ρυθμό από την άμυνα τους, ήταν πολύ εύστοχοι έξω από τα 6,75 μέτρα σε αυτό το δεκάλεπτο με τους Πάσαλιτς, Μούρτο, Γκίκα και Ριντ να… εκτελούν τους γηπεδούχους από το τρίποντο.

Ο Πανελευσινιακός αντέδρασε στην τέταρτη περίοδο και με τους Μάρκοβιτς, Άαρικ Μάρεϊ πρωταγωνιστές στην επίθεση μείωσε σε 69-65 με περίπου πέντε λεπτά να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Ο Άρης, όμως, έμεινε ψύχραιμος και με την άμυνα του να επανέρχεται στα επίπεδα του τρίτου δεκαλέπτου, κράτησε την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 42-40, 54-65, 70-78.

Πρίφτης: «Καλή σεζόν με υγεία και δύναμη σε όλες τις ομάδες. Ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο η Ελευσίνα ήταν σε τρομερό επιθετικό ρυθμό, εμείς πολύ κακοί αμυντικά δίνοντας πολλά ελεύθερα σούτ γι’αυτό είχε και πολύ καλό ποσοστό στα τρίποντα. Πιστεύω στο δεύτερο ημίχρονο γίναμε πιο προσαρμοστικοί στις απαιτήσεις του παιχνιδιού, νομίζω ότι παίξαμε πολύ πιο αποτελεσματική άμυνα και γι’αυτό φτάσαμε στην νίκη. Συγχαρητήρια στα παιδιά όχι μόνο για αυτό το παιχνίδι αλλά για όλη την εβδομάδα γιατί χωρίς να θέλω να πώ ποιος φταίει γι’ αυτό αλλά όταν οι παίκτες παίζουν τρία παιχνίδια σε έξι μέρες είναι απάνθρωπο. Εμείς ήδη αντιμετωπίζουμε τις συνέπειες αυτής της κατάστασης χάνοντας τον Τόμας για τα επόμενα παιχνίδια. Θα δούμε πόσο σοβαρός είναι ο τραυματισμός αλλά σίγουρα η αιτία είναι η κούραση».

Πάσαλιτς: «Θέλω να ευχαριστήσω το δυνατό και δίκαιο παιχνίδι της Ελευσίνας. Δεν ήταν ένα εύκολο παιχνίδι για εμάς. Στο πρώτο ημίχρονο δεν καταφέραμε να παίξουμε την άμυνα που θέλαμε και γι’αυτό και ο Πανελευσινιακός έβαλε πολλά σούτ. Στο τρίτο δεκάλεπτο βελτιωθήκαμε, παίξαμε καλύτερη άμυνα, βάλαμε κάποια μεγάλα σούτ και καταφέραμε να φτάσουμε στην νίκη».

Σκαραφίγκας: «Καλή σεζόν σε όλους και καλή δύναμη. Κάθε αρχή και δύσκολη.  Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για εμάς, τα παιδιά προσπαθήσανε και με το δικό μας το ρίσκο γιατί κάναμε ένα πολύ μικρό rotation λόγω των προβλημάτων κατά την διάρκεια της προετοιμασίας. Η άμυνα μας στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλή απλά δώσαμε το δικαίωμα στον Άρη γιατί χάσαμε το μυαλό μας στα τελευταία λεπτά το πρώτου ημιχρόνου παρασυρόμενοι από τον καλό ρυθμό που είχαμε στην επίθεση. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε ρόλο και η εικόνα του Άρη στην άμυνα έτσι λόγω και της κούρασης χάσαμε τον προσανατολισμό μας στην επίθεση. Είναι πολύ σημαντικό για εμάς και θέλουμε να τοπ κρατήσουμε αυτό γιατί αντιδράσαμε απέναντι σε μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Καταφέραμε να γυρίσουμε το παιχνίδι αλλά κάποιες λεπτομέρειες μας στέρησαν την δυνατότητα να το πάμε έστω και στο ένα σούτ».

Τσακαλέρης: «Εύχομαι μια καλή χρονιά με υγεία. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Άρη που πήρε μια δίκαιη νίκη. Ξεκινήσαμε καλά τον αγώνα, ήμασταν πολύ καλοί στην επίθεση αλλά όχι στην άμυνα και γι’ αυτό δεν ξεφύγαμε στο σκόρ. Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκινήσαμε νωθρά και ο Άρης το εκμεταλλεύτηκε και πήρε μια διαφορά που την κράτησε μέχρι το τέλος. Συγχαρητήρια και πάλι στον Άρη και του εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου να κερδίσει το Σάββατο».