Ο Κολοσσός H Hotels συνέχισε την εντυπωσιακή πορεία του στην Stoiximan Basket League με νίκη στο Περιστέρι. Οι «θαλασσί» με συνολικά 13/24 και 10/12 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο επικράτησαν του Περιστερίου Vitabiotics (78-70) για την 24η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League και με ρεκόρ 14-8 βρίσκoνται «αγκαλιά» με την 3η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Ρόδου έβαλε τα «θεμέλια» για τη νίκη της στο πρώτο μέρος όταν προηγήθηκε με 51-30 με εκπληκτικό ποσοστό ευστοχίας στα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα. Ο Κολοσσός H Hotels σούταρε 10/12 τρίποντα με τον Κένι Ουίλιαμς να έχει 4/4 και συνολικά 15 πόντους και τον Σον Μίλερ 2/2 τρίποντα και 12 πόντους.

Με σερί 9-0 σε διάστημα τρεισίμιση λεπτών με δύο τρίποντα των Μίλερ, ΣτέφανΜομίροφ οι φιλοξενουμενοι ξέφυγαν με 20-9, 2’ και 25’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Οι «κυανοκίτρινοι» αντέδρασαν και με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη μείωσαν σε 33-29 στο 16’.

Στα τελευταία τέσσερα λεπτά ο Κολοσσός H Hotels απάντησε με ξέσπασμα και επιμέρους σκορ 17-2 με δύο τρίποντα του Ουίλιαμς και πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Βαγγέλη Μαργαρίτη. Έτσι οι «θαλασσί» πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +19 (50-31).

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Μίλερ ανέβασε την διαφορά στους 21 (52-31), όμως, το Περιστέρι Vitabiotics με 12 πόντους με ένα τρίποντο του Τεράν Πέτεγουεϊ και σερί 13-0 σε περίπου πέντε λεπτά μείωσε σε 55-51 με 2’ και 47’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους, αλλά με το σκορ 65-64 και 5’ και 38’’ πριν το τέλος, ο Πέτεγουεϊ, ο οποίος σκόραρε συνολικά 17 πόντους με δύο τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο, αστόχησε σε κάρφωμα και ο Κολοσσός H Hotels με 7 σερί πόντους με δύο τρίποντα του Τζόρνταν Φλόιντ ξέφυγε και πάλι με 72-64 στο 35’.

Ο Φλόιντ ευστόχησε σε δύο ακόμη ζευγάρια βολών διαμορφώνοντας το 78-68 στο 38’ για τους «θαλασσί». Ο Φλόιντ κράτησε «όρθιο» τον Κολοσσό H Hotels στο δεύτερο μέρος πετυχαίνοντας σε αυτό το διάστημα 14 πόντους, ενώ ήταν συνολικά πρώτος σκόρερ των νικητών με 17.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 31-50, 56-60, 70-78.

Ηλίας Καντζούρης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, κατάφεραν για άλλο ένα παιχνίδι να δείξουν χαρακτήρα. Θα έλεγα ότι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου σταματήσαμε να εκτελούμε σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα το Περιστέρι που είναι μια πολύ ταλαντούχα ομάδα να μπορέσει να επιστρέψει, αλλά εκεί για άλλη μια φορά δείξαμε ότι είμαστε ομάδα με το όμικρον κεφαλαίο.

Αντιδράσαμε θα έλεγα ψύχραιμα έχοντας σίγουρα και κάποιους προσωπικούς πόντους από παίκτες που μας ξελάσπωσαν, αλλά από εκεί και πέρα αυτό που μετράει είναι η νίκη. Συγχαρητήρια, εμείς αυτό το οποίο πρέπει να κάνουμε είναι να συνεχίσουμε να δουλεύουμε, να γινόμαστε κάθε ημέρα καλύτεροι και προς το τέλος της χρονιάς να μπορέσουμε να κοιτάξουμε ότι καλύτερο γίνεται».

Μίλαν Τόμιτς (προπονητής Περιστερίου Vitabiotics): «Ήταν ένα παιχνίδι με δυο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε πάρα πολύ άσχημα, χάναμε με 20 πόντους. Στο τρίτο 10λεπτο παίξαμε ακριβώς όπως ζητάω από τους παίκτες μου να παίζουν και στα τέσσερα δεκάλεπτα. Γυρίσαμε το παιχνίδι.

Πιστεύω ότι εκεί στο κάρφωμα του Πέτεγουεϊ, ήμασταν ένα πόντο πίσω. Ίσως εάν έμπαινε εκεί το καλάθι, πιστεύω ότι θα είχαμε το μομέντουμ να περάσουμε και μπροστά. Δεν αντέξαμε στο τέλος. Δεν μπορώ να πω κάτι για τους παίκτες, κάνανε τεράστια προσπάθεια, γυρίσανε το ματς και στο τέλος χάσαμε».