Ο Πανιώνιος Βίκος Cola πήρε το... θρίλερ της 21ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της STOIXIMAN.GR Basket League και με την εντός έδρας νίκη του επί του Λαυρίου Megabolt (72-71) βγήκε για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα της φετινής σεζόν από την ζώνη του υποβιβασμού, καθώς έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία στις 6 νίκες με τον Κόροιβο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης των «κυανέρυθρων» ήταν ο Ντέγιαν Κράβιτς. Όχι μόνο γιατί σκόραρε συνολικά 25 πόντους (με 7/9 βολές και 9/13 δίποντα), αλλά και διότι πέτυχε τη νικητήρια βολή (72-71) 40’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Ακολούθησε αμέσως μετά άστοχο σουτ από τα 7 μέτρα του Μιχάλη Περράκη, τέλος της επίθεσης του Πανιωνίου Βίκος Cola και ερ μπολ του Τζαμάλ Νίξον σε προσπάθεια του για διείσδυση με την εκπνοή της συνάντησης.

Ο «Ιστορικός» ήταν εξαιρετικός στην άμυνα, ενώ ήταν πολύ αποτελεσματικός στην επίθεση μέσα από την ρακέτα. Δεύτερος σκόρερ του Πανιωνίου Βίκος Cola μετά τον Κράβιτς, ήταν ο επίσης σέντερ Ζήσης Σαρικόπουλος, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους με 6/7 δίποντα. Από τους νικητές διακρίθηκε, επίσης, ο Τάιρον Μπρέϊζελτον, ο οποίος ήταν ο κύριος δημιουργός τους με 10 ασίστ σε σύνολο 15 του «Ιστορικού».

Στους φιλοξενούμενους, που γνώρισαν την όγδοη ήττα τους στην STOIXIMAN.GR Basket League της φετινής αγωνιστικής χρονιάς, στοίχισαν το νωθρό ξεκίνημα, η αδυναμία τους στην άμυνα μέσα στην ρακέτα και οι τρεις χαμένες βολές (δύο από τον Μακένζι Μουρ και μια από τον Ντορόν Λαμπ) στα τελευταία τρεισήμισι λεπτά της συνάντησης.

Οι «κυανέρυθροι» μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και με έξι σερί πόντους του Κράβιτς και ένα καλάθι του Βαγγέλη Σακελλαρίου προηγήθηκαν με 17-8 στο 6’. Ο 28χρονος Σέρβος σέντερ συνέχισε να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι του Λαυρίου Megabolt και ο Πανιώνιος Βίκος Cola ξέφυγε με διψήφια διαφορά (21-10) στο 7’.

Με δύο βολές του Μουρ και καλάθι του Λαμπ, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 7 (24-17) με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου. Ο «Ιστορικός» συνέχισε να έχει τον έλεγχο της κατάστασης και με τρίποντο του Μαρκίθ Κάμινγκς, προηγήθηκε ξανά με διψήφια διαφορά (37-27) με 3’ και 44’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το Λαύριο Megabolt αντέδρασε και με γκολ φάουλ του Νίξον 5’’ πριν το τέλος και επιμέρους σκορ 10-2, μείωσε στο καλάθι, 39-37. Με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο σερί τρίποντα των Νίξον, Τόνι Μέϊερ και γκολ φάουλ του Λαμπ, προσπέρασαν με 48-41, 3’ και 29’’ από την έναρξη της τρίτης περιόδου.

Ο Πανιώνιος Βίκος Cola αντέδρασε με την σειρά και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Μπορίς Νταλό ισοφάρισε σε 50-50, με 1’ και 49’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με τους «κυανέρυθρους» μπροστά στο σκορ (56-54) ύστερα από καλάθι του Σαρικόπουλου και δύο βολές του Κάμινγκς στο τελευταίο λεπτό της περιόδου.

Με σερί 7-0 σε διάστημα σχεδόν δύο λεπτών με καλάθι του Σαρικόπουλου, τρίποντο του Κάμινγκς και λέι απ του Κράβιτς, ο Πανιώνιος Βίκος Cola ξέφυγε με 67-61 στο 35’. Το Λαύριο Megabolt, ωστόσο, με δύο τρίποντα των Μουρ, Περράκη ισοφάρισε σε 71-71, 1’ και 21’’ πριν το τέλος του αγώνα για να κριθεί ο νικητής από την βολή του Κράβιτς και τις άστοχες προσπάθειες των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 39-37, 56-54, 72-71.

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου Megabolt): «Πριν την έναρξη του αγώνα ήρθαν στα αποδυτήρια μας 2-3 κύριοι, που δεν ξέρουμε ποιοι είναι. Ο ένας ήρθε και μου μίλησε. Ήρθε μέσα στα αποδυτήρια να μας προπηλακίσει, να μας εκφοβίσει πώς να παίξουμε το παιχνίδι και τι να κάνουμε. Δεν έχουμε δώσει ποτέ κανένα δικαίωμα, δεν μπορώ να καταλάβω πώς ήρθε. Δεν υπήρχε άνθρωπος εδώ...

Είναι η πρώτη φορά στα 17 χρόνια που είμαι προπονητής στο Λαύριο που συμβαίνει κάτι τέτοιο στα αποδυτήρια, να μπουν άνθρωποι χαλαρά να μας προπηλακίσουν. Ας πούμε, λοιπόν, πως είναι τυχαίο αυτό το περιστατικό. Μετά από τον αγώνα ο κύριος Χριστοδούλου, σχεδόν με τα ίδια λόγια που μίλησε και ο "κύριος" στα αποδυτήρια, αναφέρθηκε εναντίον του μάνατζερ του Λαυρίου, του γενικού διευθυντή, όλου του πάγκου μας! Μπορείτε να δείτε το βίντεο.

Το τρίτο που θέλω να πω είναι ότι κάποιοι έχουν στεναχωρηθεί που είμαστε τρίτοι και με τον τρόπο που παίζουμε. Δεν αναφέρομαι στον Πανιώνιο ή σε κάποια άλλη ομάδα, αλλά σε κάποιους που είναι πολλά χρόνια στο μπάσκετ και προφανώς είναι στεναχωρημένοι. Θέλω να τους πω ότι θα προσπαθήσουμε να παραμείνουμε στην τρίτη θέση. Εδώ και ένα μήνα υπάρχει μια περιρρέουσα ατμόσφαιρα στον μπασκετικό χώρο που προσπαθεί με κάθε τρόπο να μειώσει την προσπάθεια που κάνουμε.

Και να πω και ένα τέταρτο, σε κάποιους άλλους που έχουν συνηθίσει να παίζουν 20% σε κάποια παιχνίδια, 80% όποτε θέλουν: Εμείς δεν έχουμε ούτε φίλους, ούτε εχθρούς! Παίζουμε όλα τα παιχνίδια στα ίσα και προσπαθούμε να κερδίσουμε κάθε παιχνίδι με την προσπάθειά μας στον αγωνιστικό χώρο».

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Πανιωνίου Βίκος Cola): «Ευχαριστώ κατ’ αρχήν τον Χρήστο για την συναδελφικότητα του να παραμείνει στον χώρο παρά την αναστάτωση του. Λυπάμαι για την αγένεια του συνεργάτη σας που δεν σέβεται ότι εδώ είναι μια συνέντευξη Τύπου προπονητών και ότι έχει να πει έπρεπε να σεβαστεί τον χώρο τον δικό μας και την διαδικασία.

Όσον αφορά στο παιχνίδι θέλω να δώσω τα απόλυτα συγχαρητήρια στα παιδιά για το ψυχικό σθένος και την προσωπικότητα που έβγαλαν. Σε ένα παιχνίδι τέτοιας κρισιμότητας και τόσο υψηλής βαθμολογικής αξίας. Κατά δεύτερον θα ήθελα να ευχαριστήσω τον κόσμο. Έχουμε τονίσει ξανά και το συζητάμε από την αρχή ότι σε ομάδες σαν τον Πανιώνιο η παρουσία του κόσμου είναι αναπόσπαστο κομμάτι και παράγοντας που επηρεάζει την εξέλιξη ενός παιχνιδιού, γιατί δίνει «φτερά» και δύναμη στην ψυχή των παιδιών.

Επισημαίνω έτσι για την ιστορία από τη νίκη της ομάδας επί του Ρεθύμνου για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου, είμαστε εντός έδρας αήτηττοι. Αναφορικά με τον αγώνα, υπήρχαν τρεις συγκεκριμένοι άξονες της ομάδας ως προς το τακτικό σκέλος. Το ένα είχε να κάνει με τον έλεγχο του ρυθμού του παιχνιδιού απέναντι σε μια ομάδα που είναι φύσει επιθετική, πολύ αθλητική και αναπτύσει το παιχνίδι σε πολύ υψηλές ταχύτητες μέσα στο γήπεδο. Με γρήγορες επιθέσεις.

Νομίζω ότι το τελικό σκορ και οι 71 πόντοι παθητικό έχουν να κάνουν και με αυτό το κομμάτι. Το δεύτερο είχε να κάνει με τον έλεγχο των ριμπάουντ. Δεδομένου ότι το Λαύριο έχει παιδιά, που έχουν υψηλή συγκομιδή επιθετικών ριμπάουντ. Βάσει των αριθμών στο πρώτο ημίχρονο δώσαμε 8 επιθετικά και 10 πόντους δεύτερης ευκαιρίας. Στο δεύτερο ημίχρονο δώσαμε μόνο ένα επιθετικό ριμπάουντ και ένα καλάθι.

Το τρίτο κομμάτι είχε να κάνει με το να περιορίσουμε τις καταστάσεις απομόνωσης απέναντι σε παιδιά με πολύ υψηλό ταλέντο, τρομερή ικανότητα στο «ένας εναντίον ενός». Κατά διαστήματα νομίζω ότι η ομάδα αντέδρασε σωστά. Συγχαρητήρια στα παιδιά και πάλι και καλή συνέχεια στο Λαύριο».