Ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιστρέψει από το -17 στο «Αμπντί Ιπεκτσί» όμως η ανατροπή του δεν ολοκληρώθηκε με την Εφές να επικρατεί με 64-60 στο τρίτο παιχνίδι της σειράς και να παίρνει προβάδισμα με 2-1. Πλέον ο Ολυμπιακός θέλει μόνο νίκη την ερχόμενη Παρασκευή (28/4) ώστε να στείλει τη σειρά στο πέμπτο παιχνίδι στο ΣΕΦ, ειδάλλως θα αποκλειστεί από το Final-4.

Οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν την εικόνα τους στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο - ο Γιάννης Σφαιρόπουλος χαρακτήρισε άνευρο τον Ολυμπιακό σε αυτό το διάστημα- με αποτέλεσμα η Εφές να επιβάλει το ρυθμό της και να φτάσει στο 27' να προηγηθεί με 51-34. Ένα ξέσπασμα όμως του Σπανούλη στο τελευταίο τρίλεπτο (τρία τρίποντα και μία ασιστ) έφεραν τους πρωταθλητές σε απόσταση ενός σουτ με τον Σπανούλη να αστοχεί σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση της ομάδας του που θα έφερνε το παιχνίδι στα ίσια.

Ο Ολυμπιακός είχε αρχίσει καλύτερα το παιχνίδι ενώ «βγάζοντας» σχεδόν όλο το πρώτο δεκάλεπτο σχεδόν με την ίδια πεντάδα, έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 17-14. Η συνέχεια όμως άνηκε αποκλειστικά στους Τούρκους. τρέχοντας επιμέρους σκορ 19-10 στη δεύτερη περίοδο έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +6 (33-27) και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά του στην τρίτη περίοδο. Ο Ολυμπιακός σε αυτό το διάστημα είχε λάθος επιλογές στην επίθεσή του παρότι η άμυνά του κατάφερε να κρατήσει χαμηλά τους Τούρκους.

Ο Ντάνστον στο 33' έκανε το σκορ 53-40 με τον Ολυμπιακό όμως να τρέχει ένα σερί 9-0 με τους Πρίντεζη και Παπαπέτρου, μειώνοντας σε 53-49 στο 36'. Η Εφές προηγήθηκε με 57-49 αλλά κάπου εκεί άρχισε το σόου του Σπανούλη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού είχε μία ασιστ και 3/3 τρίποντα με το τρίτο να κάνει το σκορ 61-60 στα 18'' για το τέλος. Μετά από τάιμ άουτ έγινε φάουλ πάνω στο Ερτέλ που με 2/2 βολές έκανε το 63-60 και στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού ο Σπανούλης αστόχησε στο σουτ ισοφάρισης ενώ ο Χάνεϊκατ με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 64-60.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-27, 51-37, 64-60.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας, Χάνεϊκατ 6, Μπαλμπάι, Μπράουν 12, Οσμάν 4, Γκρέιντζερ 11 (1), Ερτέλ 13 (1), Πολ, Ντάνστον 16, Κερκ 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (1), Μπιρτς 6, Γιανγκ 3, Παπαπέτρου 5 (1), Σπανούλης 15 (3), Ουότερς, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 7 (2), Μάντζαρης 8 (2)

Πήρε προβάδισμα η Ρεάλ

Λίγα χιλιόμετρα πιο μακριά από εκεί που δοκιμαζόταν ο Ολυμπιακός, η Ρεάλ έκανε και πάλι δικό της το πλεονέκτημα έδρας. Οι Μαδριλένοι ξεπέρασαν την εντός έδρας ήττα τους από την Νταρουσάφακα και νίκησαν μέσα στην Κωνταντινούπολη με 88-81 (Κάρολ 21, Αγιόν 18 - Ζίζιτς 20, Ουίλμπεκιν 18) έχοντας πλέον μπροστά της πλέον δύο «ματς μπολ» για να επιστρέψει στο Final-4.