Ο Τάκης και ο Κώστας Πετρόπουλος πανηγυρίζουν μαζί με τον πατέρα τους Γιώργο την εντός έδρας νίκη του Απόλλωνα Πάτρας επί του ΠΑΟΚ με σκορ 71-70 για την σεζόν 1980-81

Στην 22η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, o ΠΑΟΚ (9-12) υποδέχεται τον ισόβαθμό του Απόλλωνα Πατρών Carna (9-12) και ο Βασίλης Σκουντής ανατρέχει στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων...

Η ταινία “O άνθρωπος της βροχής” (Rain Μan) προβλήθηκε για πρώτη φορά τον Δεκέμβριο του 1988 με πρωταγωνιστές τον Ντάστιν Χόφμαν και τον Τομ Κρουζ και απέσπασε τέσσερα Οσκαρ, αλλά και οι άνθρωποι της βροχής στην Πάτρα κάποτε είχαν το δικό τους μεγάλο σουξέ!

Η υπόθεση βεβαίως ανάγεται σε παρελθόντα χρόνο, διότι πλέον όλες οι ομάδες αγωνίζονται σε κλειστά γήπεδα, αλλά η παρθενική αναμέτρηση των Πατρινών με τους Θεσσαλονικείς στο πλαίσιο της Α' Εθνικής, σημαδεύθηκε έντονα από τη βροχή και αποτελεί ένα από τα “παρασυνελευόμενα” της ελληνικής μπασκετικής ιστορίας!

Τότε λοιπόν, όντες πρωτάρηδες στα σαλόνια του μπάσκετ, οι “μελανόλευκοι” όπως και οι εκάστοτε αντίπαλοι τους να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα των καιρικών φαινομένων που μπορούσαν να πλήξουν το ανοικτό γήπεδο της οδού Ναυαρίνου.

Οι Πατρινοί ντεμπουτάρησαν στην Α' Εθνική στις 23 Οκτωβρίου του 1971, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό (49-76), εν συνεχεία έπεσαν πάνω στον Ολυμπιακό (91-112) και πάνω που φιλοδοξούσαν να πετύχουν την πρώτη νίκη τους, τους τα χάλασε (και) η βροχή! Στις 21 Νοεμβρίου υποδέχτηκαν το Μαρούσι, αλλά ο αγώνας διακόπηκε στο 36ο λεπτό (σκορ 45-55) επειδή άρχισε να ρίχνει καρεκλοπόδαρα!

Ο Γιώργος Αμερικάνος σε προσπάθεια του ενώ τον μαρκάρει ο Χρήστος Ιορδανίδης στον πρώτο αγώνα του Απόλλωνα στην Α' Εθνική, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, στο ανοιχτό γήπεδο της οδού Ναυαρίνου. Διακρίνονται ακόμη από αριστέρα ο Ανδρέας Λαμπρόπουλος των γηπεδούχων και οι Χρήστος Κέφαλος, Θανάσης Πέππας των «πρασίνων»

Ακολούθησαν οι αγώνες με το Παγκράτι (58-78), με τον Αρη (79-84), η πρώτη νίκη κόντρα στη ΧΑΝΘ (87-68), η νέα διακοπή του αγώνα με το Μαρούσι (λόγω επεισοδίων), η δεύτερη επιτυχία με αντίπαλο τον ΒΑΟ (86-65) και στις 27 Φεβρουαρίου οι Πατρινοί υποδέχτηκαν τον ΠΑΟΚ!

Εδώ ήρθαμε, όπως λένε και στο σινεμά...

Από το πρωί εκείνης της ημέρας είχαν ανοίξει οι ουρανοί κι ενώ οι διαιτητές (ο Κώστας Δήμου και ο Σάκης Αποστολίδης) ήταν έτοιμοι να τον αναβάλουν, ξαφνικά και ως εκ θαύματος η βροχή σταμάτησε! Τούτου δοθέντος οι ομάδες βγήκαν από τα αποδυτήρια και ο αγώνας διεξήχθη κανονικά για να καταλήξει μάλιστα στη νίκη του Απόλλωνα με σκορ 80-75 (ημίχρονο 42-46), σε ένα ματς στο οποίο ο αείμνηστος Γιώργος Αμερικάνος και πέτυχε 36 πόντους! Στις φωτογραφίες της εποχής εικονίζονται οι φίλαθλοι να παρακολουθούν τον αγώνα όρθιοι, διότι οι εξέδρες ήταν μούσκεμα και δεν μπορούσαν να καθίσουν!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ: Μολφέτας 7, Αμερικάνος 36, Γιαννόπουλος 8, Κ. Πετρόπουλος 4, Τ. Πετρόπουλος 10, Δημητριάδης 4, Λαμπρόπουλος 9, Αντωνάκης, Θεοδωρόπουλος 2. Προπονητής: Κίμων Αγάθος

ΠΑΟΚ: Μπούσιος 9, Πετρόγιαννης 10, Τσομπανάκης 18, Παρασκευάς, Μιχόπουλος 9, Μπάζιος 13, Κανακάκης 6, Μούκας 4, Μήττας 2, Βασιλιάς 2. Προπονητής: Γιώργος Οικονόμου

Στον αγώνα του Β' γύρου στις 9 Ιουλίου του 1972 στο Αλεξάνδρειο, ο ΠΑΟΚ πήρε τη ρεβάνς με 94-68, ενώ στη συνέχεια ο Απόλλων υποβιβάσθηκε στη Β' Εθνική, για να επιστρέψει στο πρώτο τη τάξει πρωτάθλημα τη σεζόν 1976-77, στην οποία επανέλαβε την επιτυχία του επί του “Δικεφάλου του Βορρά” σε ένα από τα μεγαλύτερα θρίλερ στα χρονικά, αλλά άνευ αντικρίσματος!

Στον πρώτο γύρο, στις 23 Οκτωβρίου του 1976 στο Αλεξάνδρειο ο ΠΑΟΚ νίκησε με 98-85 (Καραμβέρης 26, Μ. Κατσούλης 10- Κ. Πετρόπουλος 30, Τ. Πετρόπουλος 18), ενώ στις 19 Φεβρουαρίου του 1977, οι δυο ομάδες χρειάστηκαν τρεις παρατάσεις για να λύσουν τις διαφορές τους: η λήξη της κανονικής διάρκειας τις βρήκε ισόπαλες με 65-65, στην πρώτη παράταση το σκορ ήταν 75-75, η δεύτερη τελείωσε με 82-82 και στην τρίτη αποτυπώθηκε η νίκη των γηπεδούχων με 91-89 (Ζούρας 31, Κ. Πετρόπουλος 24- Καραμβέρης 20, Μ. Κατσούλης 19)

Ωστόσο η υπόθεση δεν έληξε εκεί, ίσα ίσα άνοιξε, διότι η ΕΟΚ έκανε δεκτή την ένσταση του ΠΑΟΚ ο οποίος υποστήριξε ότι στο τελευταίο λεπτό της τρίτης παράτασης οι γηπεδούχοι κράτησαν την μπάλα στην κατοχή τους επί 35 (και όχι τριάντα) δευτερόλεπτα. Το ματς επαναλήφθηκε με νικητή πάλι τον Απόλλωνα, που ξεπέρασε μάλιστα στη βαθμολογία τον ΠΑΟΚ με ρεκόρ 8-14 έναντι 7-15.

Το επόμενο θρίλερ παίχτηκε τη σεζόν 1980-81, όταν ο Απόλλων με ηγέτη τον επανακάμψαντα στη δράση “Νουρέγιεφ”, νίκησε και πάλι τον ΠΑΟΚ με σκορ 71-70 (Κ. Πετρόπουλος 31, Ζούρας 15- Μ. Κατσούλης 33, Καλπάκης 22).

Με τον Μάνθο Κατσούλη να αναδεικνύεται για άλλη μια φορά σε εκτελεστή (31 πόντοι) οι Θεσσαλονικείς πέρασαν από την Πάτρα τη σεζόν 1981-82 με σκορ 84-80, ενώ την περίοδο 1982-83 επιβλήθηκαν με 85-73 (Πολίτης 19, Καλπάκης 19- Μέλις 27, Νικήτας 16). Τη σεζόν 1984-85 ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 84-81, χάρη σε τρία απανωτά καλάθια του Ζαχαρία Κατσούλη, όπως και το 1985-86 με 109-97, σε ένα ματς στο οποίο ο Κώστας Πετρόπουλος πέτυχε 38 πόντους, έναντι 31 του συμπαίκτη του στην Εθνική ομάδα, σέντερ του ΠΑΟΚ. Την επόμενη χρονιά (1986-87) ο “Δικέφαλος του Βορρά” πέρασε αβρόχοις ποσί με 102-75 (Φασούλας 22, Καρατζουλίδης 19- Κ. Πετρόπουλος 35, Αγγέλου 11).

Σε αυτό το γαϊτανάκι των παλιών θρίλερ, που έχουν σημαδέψει το χρονικό των μεταξύ τους αναμετρήσεων, εντάσσεται και ο αγώνας του πρώτου γύρου της εφετινής Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Στις 5 Δεκεμβρίου του 2015, στην Περιβόλα, ο Απόλλων Πατρών έριξε στο καναβάτσο τον ΠΑΟΚ με σκορ 69-68, χάρη ένα κτύπημα της τελευταίας στιγμής!

Χάρη σε ένα σερί 18-0 ο “Δικέφαλος του Βορρά” είχε μετατρέψει το 32-23 σε 32-41, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με το δικό τους 13-0 και ανέκτησαν το προβάδισμα με 49-43. Ο ΠΑΟΚ ξαναπέρασε με 66-62 στο 38ο λεπτό, ωστόσο δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα του. Στην τελευταία φάση του ματς, ο Κέβιν Ντίλαρντ αστόχησε σε σουτ και ενώ απέμεναν επτά δέκατα του δευτερολέπτου ο Ντέβον Σάντλερ με ένα εντυπωσιακό άλμα νίκησε και τον χρόνο και την αντίπαλη άμυνα, γράφοντας το 69-68.