Το φινάλε του πρώτου γύρου επεφύλασσε το πιο εντυπωσιακό παιχνίδι της σεζόν και ένα από τα πιο παραγωγικά στην ιστορία της Stoiximan.gr Basket League. Ο Παναθηναϊκός Superfoods μετά από... θρίλερ δύο παρατάσεων επικράτησε του Λαυρίου Megabolt με 120-118 και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο, στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αήττητος. Από την άλλη η ομάδα του Λαυρίου που βρέθηκε πολύ κοντά σε μία από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία της στη λίγκα, συνεχίζει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Με τους 238 πόντους που σημείωσαν οι δύο ομάδες ισοφάρισαν το ρεκόρ παραγωγικότητας στην ιστορία της λίγκας και προσέφεραν στον κόσμο που το παρακολούθησε ένα από τα πιο... χορταστικά σε θέαμα και εξέλιξη ματς των τελευταίων χρόνων.

Οι δύο ομάδες τελείωσαν με εξαιρετικά ποσοστά για αναμέτρηση 50 λεπτών, καθώς οι μεν γηπεδούχοι είχαν 43/80 σουτ (32/53 2π. και 11/27 3π.), οι δε φιλοξενούμενοι 41/77 σουτ (26/45 2π. και 15/32 3π.). Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ μάζεψαν 43 ριμπάουντ έναντι 36 εκείνων του Χρήστου Σερέλη ενώ είχαν και εννέα παραπάνω ασίστ (26 έναντι 17).

Το παιχνίδι απέκτησε γήργορο ρυθμό από το ξεκίνημα του με τον Παναθηναϊκό Superfoods να να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (15-10) στο 4' με τον Νικ Καλάθη να έχει ήδη 10 πόντους! Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντα των Νίξον και Γκρεϊ ανέκτησαν το προβάδισμα (17-19) στο 7', αλλά το φινάλε της πρώτης περιόδου βρήκε τους «πράσινους μπροστά στο σκορ με 27-23.

Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να είναι κοντά στο σκορ με τον Παναθηναϊκό να έχει βραχεία κεφαλή στο σκορ και να ξεφεύγει για πρώτη φορά με έξι πόντους (40-36) στο 14' και δύο λεπτά αργότερα τον Σίνγκλετον να κάνει το 47-38. Το Λαύριο Megabolt ωστόσο με τα μακρινά σου κατάφερε να μειώσει σε 55-50 λίγο πριν από το τέλος του πρώτου μέρους (ολοκληρώθηκε με 57-50).

Οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα και στην τρίτη περίοδο (67-58 στο 24') με τον Θανάση Αντετοκούνμπο στο 27' να στέλνει για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 73-63. Στο τελευταίο δίλεπτο όμως το Λαύριο Megabolt τρέχοντας ένα επιμέρους 9-2 μείωσε σε 77-74.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν καλύτερο στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τον Λεκαβίτσιους να του δίνει αέρα 12 πόντων στο 34' (90-78) ενώ στο 36' ο Σίνγκλετον έκανε το 95-85. Οι φιλοξενούμενοι όμως στο επόμενο δίλεπτο έτρεξαν ένα σερί 10-0 και ισοφάρισαν σε 95-95 στο 38'. Στα 20'' για το φινάλε ο Παππάς με 1/2 βολές έκανε το 98-95 για να απαντήσει στα 7'' ο Ουίγκινς με εύστοχο τρίποντο  για το 98-98 και την παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο το Λαύριο κατάφερε να προηγηθεί με 102-107 με 1'49'' για το τέλος όμως αρχικά ο Καλάθης και στη συνέχεια ο Σίνγκλετον με τρίποντο, ισοφάρισαν σε 107-107 που ήταν και το τελικό σκορ της παράτασης με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες ως το φινάλε. Στη δεύτερη παράταση, στα 56'' για το τέλος ο Παππάς με εύστοχο τρίποντο έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στον Παναθηναϊκό (118-113 ) με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 118-116 στα 13''. Ρίβερς και Παππάς έκαναν 2/4 βολές στην ίδια φάση για το 120-116 και ο Μουρ στα 2'' έγραψε το τελικό 120-118.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 57-50, 77-74, 98-98, 107-107, 120-118

Χρήστος Σερέλης (προπονητής του Λαυρίου Megabolt): «Είναι λίγο δύσκολα αυτή τη στιγμή με όλα τα συναισθήματα που υπάρχουν. Ενώ είμαστε πολύ χαρούμενοι που φτάσαμε τόσο κοντά στη νίκη, μπορούμε να πούμε πως είμαστε και στενοχωρημένοι για το τελικό αποτέλεσμα με κάθε σεβασμό για μία από τις μεγαλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Είμαι πολύ περήφανος γιατί παίξαμε ένα μπάσκετ που μας αρέσει και έτσι όπως θέλουμε να παίζουμε, ακόμη και σε τεράστιες ομάδες όπως είναι ο Παναθηναϊκός, ο οποίος προφανώς ήταν πολύ κουρασμένος, καθώς βρίσκεται στη μέση και ενός μεγάλου πρωταθλήματος στην Ευρώπη. Αυτό δεν μειώνει την προσπάθεια των δικών μας παιδιών, που συνέχισαν να παλεύουν ακόμη και όταν η διαφορά πήγε στους 12 πόντους, λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, Να ερχόμαστε εδώ και να σημειώνουμε 98 πόντους στα 40 λεπτά και να λήγει το παιχνίδια 120-118 είναι ένα επίτευγμα για την ομάδα μας. Θα προσπαθήσω να προσγειώσω λίγο τα παιδιά κι εμάς και όλους μας. Αύριο είναι μια καινούρια μέρα και στη συνέχεια μας περιμένει ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, το οποίο δεν έχουμε κερδίσει επειδή παίξαμε καλά σήμερα. Πρέπει να είμαστε συγκρατημένοι , αισιόδοξοι, αλλά να μην καβαλήσουμε το καλάμι. Και πάλι έτσι κι αλλιώς χάσαμε».

Για τον ρυθμό του αγώνα: «Είναι δύσκολο αυτό που έγινε. Δεν περιμέναμε αυτήν την κόντρα σήμερα. Παίξαμε πριν από λίγο καιρό με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και προσπαθήσαμε όπως  όλες οι ομάδες να κοντρολάρουμε το ρυθμό, να πάμε πιο αργά στο πέντε εναντίον πέντε, αλλά θεωρώ πως η ομάδα μας δεν μπορεί να το κάνει αυτό και γι’ αυτό χάσαμε με 30 , όπως παλιότερα είχαμε χάσει με 40 από τον Παναθηναϊκός. Γι’ αυτό είπαμε σήμερα να τρέξουμε και γι’ αυτό έμειναν στο παρκέ περισσότερο τα πιο αθλητικά παιδιά που μπορούν να τρέξουν, να πηδήξουν, να παίξουν ένας εναντίον ενός, να κάνουμε κι εμείς το παιχνίδι μας. Παιδιά που μπορούν να αντέξουν και με δεδομένο πως ο Παναθηναϊκός θα ήταν κουρασμένος μετά και τα δύο δύσκολα παιχνίδια που είχε στην Ευρωλίγκα μέσα στην εβδομάδα».

Τσάβι Πασκουάλ (προπονητής Παναθηναϊκού Superfoods): «Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν ο καθρέφτης της συνέχειας του παιχνιδιού. Χάσαμε λέι απ μόνοι μας, δεχθήκαμε καλάθια σε ένας εναντίον ενός, χάσαμε ελεύθερες βολές, μας έβαλαν ένα τρίποντο χωρίς άμυνα. Σιγά-σιγά βρήκαμε το ρυθμό μας στην επίθεση, αλλά τα λάθη συνεχίστηκαν και αφήσαμε μια ομάδα που ήρθε εδώ χωρίς πίεση να βρει πολλά σουτ και φυσικά να τα βάλει.

Πολλά συγχαρητήρια στον προπονητή του Λαυρίου και στους παίκτες του, γιατί έκαναν ένα πολύ καλό παιχνίδι. Κουραστήκαμε για να φτάσουμε σε μια νίκη που θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει πιο εύκολα. Αλλά κάναμε ένα διαφορετικό λάθος κάθε φορά. Βάλαμε 120 πόντους με 17 χαμένες βολές που είναι… τρομερό. Και δεχθήκαμε πολλούς περισσότερους απ’ όσους θα έπρεπε να είχαμε δεχθεί. Ορισμένες φορές σίγουρα λόγω της ποιότητας του Λαυρίου, αλλά και λόγω των λαθών μας».