Το 14ο Πρωτάθλημα της ιστορίας του κατέκτησε ο Ολυμπιακός στον τέταρτο τελικό που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ.

Ο Ολυμπιακός έδειξε πιο συγκεντρωμένος στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και μπήκε σε θέση οδηγού. Με την άμυνα να αποδίδει εξαιρετικά από νωρίς και με καλά ποσοστά από τα 6.75 μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Βρέθηκε στο +11 (20-9 στο 7') με τα 8/12 σουτ να είναι η βασικότερη αιτία, την ώρα που ο Τόμας Ουόκαπ είχε 10 πόντους (με 4/4 σουτ στην πρώτη περίοδο).

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν ν’ αλλάξουν τον ρυθμό μέσα από την άμυνά τους, όμως όσο και αν απέδιδε δεν είχαν ανάλογες λύσεις στην επίθεση. Το +16 (37-21) του Ολυμπιακού στο 15’ ήταν ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα, σε ένα σημείο που ο Παναθηναϊκός είχε  9/26 σουτ. Όσο περνούσε η ώρα οι «ερυθρόλευκοι» έβαζαν τις βάσεις για την επικράτηση με τον Κώστα Σλούκα να ευστοχεί από τα 6.75 για το +22 (48-26) του Ολυμπιακού στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο ουσιαστικά τελείωσαν όλα σχετικά με την υπόθεση νίκη αφού με επιμέρους σκορ 15-9 ο Ολυμπιακός έφτασε να προηγείται με 28 πόντους διαφορά (63-35) στο 28’. Σ’ εκείνο το σημείο οι διαιτητές Κορομηλάς, Παπαπέτρου, Θεονάς διέκοψαν την αναμέτρηση, εκκένωσαν το ΟΑΚΑ και διέταξαν την οριστική διακοπή του αγώνα.