Την τέταρτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του σημείωσε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στην Ευρωλίγκα, αφού επιβλήθηκε της Ζενίτ με 96-81. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο που αγωνίστηκε χωρίς τους Παπαπέτρου και Βουγιούκα έφτασε στο 14-10 και έκανε ένα ακόμη βήμα προς την τελική εξάδα, παρότι εμφάνισε σκαμπανεβάσματα όμοια του ματς της Τετάρτης στο Βελιγράδι αφού κυριάρχησε στην πρώτη αλλά έχασε το μεγάλο πλεονέκτημα που απέκτησε, στη δεύτερη περίοδο. Η διαφορά ποιότητας όμως με τους Ρώσους αρκούσε για να κάνει και τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ντεσόν Τόμας ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ με 27 πόντους, μένοντας έναν πόντο μακριά από το ρεκόρ καριέρας του στη διοργάνωση, με 5/6 τρίποντα ενώ είχε και έξι ριμπάουντ. Οι «πράσινοι» έκαναν πολλά λάθη (20 έναντι 19 της Ζενίτ) αλλά κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (34 έναντι 24) και εκμεταλλεύτηκαν τα επιθετικά από τα οποία πήραν 20 πόντους έναντι τεσσάρων της αντιπάλου τους.

Οι «πράσινοι» μπήκαν στο παιχνίδι με πρόθεση να στείλουν μήνυμα στη Ζενίτ ότι δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει τη νίκη στο ΟΑΚΑ και το έκαναν όσο πιο ξεκάθαρο γινόταν. Έπειτα από επτά λεπτά είχαν ήδη προβάδισμα 17 πόντων (21-4) με τους Ρώσους να έχουν 1/9 σουτ εντός παιδιάς και μόλις ένα ριμπάουντ έναντι 11 της ελληνικής ομάδας. Δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, η «ψαλίδα» άνοιξε στους 22 (30-8) και στο 10' το σκορ ήταν 30-11 και το +19 ήταν το καλύτερο επιμέρους σκορ ενός δεκαλέπτου για τον φετινό Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στην Ευρωλίγκα (είχε +16 με 29-13 στην πρώτη περίοδο στο Τελ Αβίβ με τη Μακάμπι).

Οι γηπεδούχοι όμως έπαψαν να έχουν την ίδια επιθετικότητα και στις δύο πλευρές του παρκέ, γεγονός που σε συνδυασμό με την σταδιακή άνοδο της παραγωγικότητας της Ζενίτ, διαφοροποίησε τα δεδομένα του παιχνιδιού. Οι Ρώσοι μείωσαν σε μονοψήφια επίπεδα της διαφορά στα μισά του δεκαλέπτου (38-29) και λίγο μετά έγιναν ακόμη πιο απειλητικοί (42-40 στο 18') φτάνοντας το επιμέρους σκορ στο 29-12. Το ημίχρονο πάντως έκλεισε με ένα τρίποντο λίγο κάτω από το κέντρο από τον Ντεσόν Τόμας που έκανε το 46-40.

Για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ το +10 του 23ου λεπτού (52-42) του έδωσε μία καλή ώθηση για τη συνέχεια της τρίτης περιόδου αφού παρότι η Ζενίτ πλησίασε στους πέντε (60-55 στο 27'), το τέλος του έδωσε ένα καλό προβάδισμα (71-60) που πήγε στους 13 στις αρχές της τέταρτης περιόδου (76-63). Αυτό παρέμενε στα χέρια του 3,5 λεπτά πριν το τέλος (86-73) και στο 38' οι «πράσινοι» είχαν πια «τελειώσει» την υπόθεση αφού βρέθηκαν στο +16 (93-77).

Τα δεκάλεπτα: 30-11, 46-40, 71-60, 96-81
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 27 (6/6β, 3/6δ, 5/6τρ,6ρ.), Ράις 15 (5ασ.), Παπαγιάννης 9 (8ρ.), Ράουτινς 6, Παππάς 4, Τζόνσον 5, Φριντέτ 2, Καλάθης 9 (9ασ.), Ουάιλι 4, Μήτογλου 11, Μπέντιλ 4.
ΖΕΝΙΤ (Πλάθα): Αλμπισί 7 (7ασ.), Πονκρασόφ 7, Χόλινς 7, Τόμας 10, Μπαλάσοφ, Κβοστόφ 4, Πούσκοφ 3, Τρούσκιν 6, Βορόνοφ 5, Ζούμπκοφ 3, Αμπρομάιτις 8, Αγιόν 21 (10/14δ.).