Η Εθνική ομάδα με ηγέτη τον Νικ Καλάθη, στην πρώτη φετινή εμφάνιση του με την «επίσημη αγαπημένη», νίκησε στο ΟΑΚΑ την Τουρκία με 70-56.

Η ελληνική ομάδα έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ κατά διαστήματα μπροστά σε 7.500 θεατές και στον μοναδικό αγώνα προετοιμασίας για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας (30/8-14/9) επί ελληνικού εδάφους. Τον Καλάθη, που έδωσε ποιότητα σε άμυνα και επίθεση στην επανεμφάνιση του με την Εθνική, ακολούθησαν σε απόδοση οι Γιάννης Αντετοκούνμπο, Γιώργος Πρίντεζης και Ίαν Βουγιούκας.

Η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει ξανά την Τουρκία μεθαύριο Παρασκευή (22/8, 9 μ.μ.) στην Κωνσταντινούπολη, στην έδρα της Φενέρμπαχτσε, στην τελευταία αναμέτρηση της προετοιμασίας της για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Με την είσοδο των Καλάθη, Αντετοκούνμπο, η «επίσημη αγαπημένη» … απογειώθηκε και στα τελευταία τρία λεπτά της πρώτης περιόδου μετέτρεψε το 15-11 υπέρ της σε διαφορά 11 πόντων (24-13) λίγο πριν την λήξη του δεκαλέπτου.

Με δύο τρίποντα του Εντέρ Αρσλάν και σερί 8-0, η Τουρκία μείωσε στους τρεις πόντους (24-21) στο 12’, αλλά μετά το τάιμ άουτ του Φώτη Κατσικάρη η ελληνική ομάδα απάντησε με σερί 7-0 και ανέβασε μέσα σε ένα λεπτό την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (31-21 στο 13’). Η Εθνική συνέχισε την πολύ καλή άμυνα της και με εντυπωσιακό κάρφωμα του Αντετοκούνμπο… εκτόξευσε την διαφορά στους 15 πόντους (38-23) με περίπου πέντε λεπτά να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τελευταίο ενάμιση λεπτό της δεύτερης περιόδου η Τουρκία με την άμυνα ζώνης κατέβασε τον ρυθμό και μείωσε στους 8 (41-33 σκορ πρώτου ημιχρόνου).

Η Τουρκία συνέχισε την αντεπίθεση της στο πρώτο τρίλεπτο του δεύτερου μέρους και μείωσε στους έξι (45-39 στο 23’), αλλά η ελληνική άμυνα γρήγορα βελτιώθηκε και με τον Καλάθη να οργανώνει και να σκοράρει ξέφυγε με διαφορά 15 πόντων (56-41) στο 26’ και μετά από επιμέρους σκορ 11-2.

Με τρίποντο του Αρσλάν η Τουρκία μείωσε στους 10 (58-48 σκορ τρίτης περιόδου). Το τέταρτο δεκάλεπτο κύλησε σε πιο χαμηλό τέμπο, αλλά η Εθνική με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πρίντεζη και με συγκέντρωση στην άμυνα δεν επέτρεψε στους αντιπάλους της να ρίξουν την διαφορά κάτω από διψήφιο επίπεδο. Με καλάθια των Καλάθη, Πρίντεζη ο αγώνας τελείωσε με διαφορά 14 πόντων (70-56).

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 41-33, 58-48, 70-56.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Αντετοκούνμπο 12 (6 ριμπ.), Μάντζαρης 5 (1), Πρίντεζης 12 (7 ριμπ.), Βουγιούκας 9 (5 ριμπ.),Καϊμακόγλου 2, Σλούκας, Παπανικολάου 4, Γλυνιαδάκης 1, Καλάθης 12 (2/2 τριπ., 4 ασίστ), Βασιλειάδης 5 (1), Ζήσης 4, Μπουρούσης 4 (5 ριμπ.).

ΤΟΥΡΚΙΑ (Αταμάν): Μπαλμπάι, Γκιουλέρ 6, Πρέλντζιτς, Τουντσερί 5 (6 α.), Σαβάς 10, Γκονλούμ 7, Αρσλάν 9 (3/4 τριπ.), Ασίκ 7 (7 ριμπ,), Ακιόλ 3 (1), Αλντεμίρ 2, Μαχμούτογλου.

«Ικανοποιημένος από την λειτουργία»

Πολύ ικανοποιημένος για την λειτουργία της Εθνικής στο αποψινό φιλικό με αντίπαλο την Τουρκία δήλωσε ο Φώτης Κατσικάρης: «Ίσως να ήταν το καλύτερο φιλικό, όπως έχει εξελιχθεί ο προγραμματισμός. Παίξαμε με μια ομάδα που έπαιζε ζώνη πολύ ψηλά και μας καθυστερούσε την επίθεση, κάτι που ήταν μια καλή δοκιμασία για μας. Τις τελευταίες πέντε μέρες θα βάλουμε και κάποια άλλα στοιχεία για να είμαστε έτοιμοι απέναντι σε οποιαδήποτε άμυνα. Η ομάδα αντέδρασε σωστά, δεν έχασε την ψυχραιμία της και έπαιξε καλή άμυνα. Χάσαμε πολλά εύκολα καλάθια, αλλά ίσως είναι θέμα δυνάμεων γιατί παίξαμε τρία δύσκολα φιλικά και προερχόμασταν από ταξίδι. Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι εγώ και οι συνεργάτες μου από την αντίδραση και την λειτουργία της ομάδας».

«Και ο Νικ χρειάζεται την προσαρμογή του», σχολίασε ο προπονητής της ελληνικής ομάδας για τον Νικ Καλάθη. «Χρειάζεται χρόνο, αλλά πρέπει να γίνει γρήγορα, γιατί δεν έχουμε πολλές μέρες μπροστά μας μέχρι το Παγκόσμιο Κύπελλο (σ.σ. 30/8-14/9). Αντιμετώπισε κάποιες δυσκολίες, αλλά είναι πανέξυπνος παίκτης και θα προσαρμοστεί σε αυτό που ζητάμε».

«Ο Ίαν είχε έναν δύσκολο τραυματισμό και χρειαζόταν περισσότερο χρόνο για να τον ξεπεράσει, γιατί είναι βαρύ κορμί», παρατήρησε για τον Βουγιούκα ο Κατσικάρης και επισήμανε:«Τον πιστέψαμε γιατί ξέρουμε ότι έχει ταλέντο. Ασφαλώς πιστεύουμε όλα τα παιδιά. Αν ο Ίαν νιώσει καλά το σώμα του και έχει καλά πατήματα μπορεί να μας βοηθήσει. Παιχνίδι με παιχνίδι είναι καλύτερος, όχι μόνο στην επίθεση, αλλά και στα ριμπάουντ και στην άμυνα. Είναι πολύ θετικό γιατί θα τον χρειαστούμε».

«Είναι πρωτόγνωρο για μας, για το ελληνικό μπάσκετ, να εμφανιστεί ένα παιδί και τόσο σύντομα να παίξει στο ΝΒΑ και την Εθνική Ανδρών», είπε ο κόουτς της «επίσημης αγαπημένης» για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και τόνισε: «Χρειάζεται μια ιδιαίτερη μεταχείριση και στο παρκέ και στις προπονήσεις… παντού. Χρειάζεται προσοχή. Είναι ένα παιδί που δίνει τόσο μεγάλη ενέργεια στην ομάδα όταν είναι στο γήπεδο κι όταν ανοίγει τα χέρια του. Βοηθά πολύ στην άμυνα, στο ανοιχτό γήπεδο και έχει πολλά συν. Το θετικό είναι πως δεν πρέπει να σκοράρει, αλλά γνωρίζει πως η ομάδα χρειάζεται την ενέργειά του και οτιδήποτε παραπάνω θα είναι θετικό».

«Η δωδεκάδα θα βγει μετά και το φιλικό της Τουρκίας, όταν επιστρέψουμε», απάντησε ο Κατσικάρης σε ερώτηση για την δωδεκάδα του Παγκοσμίου Κυπέλλου, που θα ανακοινωθεί μετά το μεθαυριανό (22/8) φιλικό ματς στην Κωνσταντινούπολη

.«Ομάδα παντός καιρού»

«Σίγουρα το σημερινό φιλικό προσφερόταν για συχνές αλλαγές για να κρατήσουμε την ομάδα φρέσκια»,απάντησε προπονητής της Εθνικής σε άλλη ερώτηση για τις συχνές αλλαγές στον αποψινό αγώνα και εάν το ίδιο θα γίνει στην Ισπανία. «Θα υπάρχει ένας κορμός και αν επιτρέπουν οι συνθήκες ενός αγώνα θα κάνουμε μεγαλύτερο ροτέισον. Αυτό εξαρτάται και από τον αντίπαλο». «Το θετικό είναι πως έχουμε μια ομάδα που δείχνει παντός καιρού, δηλαδή μπορεί να πάει και σε ψηλό και σε χαμηλό σκορ, γιατί θα αντιμετωπίσουμε ομάδες με διαφορετικό στυλ και πρέπει να έχουμε απαντήσεις», υπογράμμισε ο Κατσικάρης.

«Έπαιξαν πολύ καλύτερα από εμάς»

Ο Εργκίν Αταμάν, προπονητής της Εθνικής Τουρκίας, παραδέχθηκε την ανωτερότητα της ελληνικής ομάδας στον αποψινό αγώνα: «Συγχαρητήρια στην ελληνική ομάδα. Νομίζω πως έπαιξαν πολύ καλύτερα από μας. Ειδικά στην αρχή του αγώνα, εμείς χάσαμε πολλά σουτ στην επίθεση σε εκείνο το διάστημα και μετά συνεχώς κυνηγούσαμε στο σκορ. Μας λείπουν παίκτες-κλειδιά σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο και έχουμε πρόβλημα στο σκορ. Προσπαθούμε να λύσουμε αυτό το πρόβλημα, αλλά δεν είναι εύκολο. Η ελληνική ομάδα είναι πολύ έμπειρη, έχει πολύ καλό προπονητή και σημαντικούς παίκτες σε ομάδες της Ευρωλίγκας, ενώ παίζοντας και στην έδρα της είναι φυσικό να κερδίζει. Για μας ήταν ένα καλό τεστ, όπως με την πίεση σε όλο το γήπεδο που κατέληγε σε ζώνη». «Το τελικό σκορ, ωστόσο, δείχνει την πραγματική εικόνα για τις δύο ομάδες στον αγώνα», σημείωσε ο Αταμάν.