Απέδειξε ότι μπορεί ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός στρίμωξε στην γωνία την ΤΣΣΚΑ, αγκάλισε το πολυπόθητο διπλό που θα του έδινε το πλεονέκτημα έδρας, αλλά τελικά έχασε από την ΤΣΣΚΑ στην παράταση με  77-74 στην παράταση (72-72κ.α.)! Η ελληνική ομάδα βρέθηκε να χάνει με  διψήφιες διαφορές στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έκανε τρομερό παιχνίδι στην επανάληψη, πήρε τα ηνία του αγώνα και τελικά το ματς δεν το πήραν οι Ρώσοι, αλλά το έχασε ο Παναθηναϊκός στις λεπτομέρειες δείχνοντας, όμως ότι οι Μοσχοβίτες δεν είναι άτρωτοι!

Ο Παναθηναϊκός είχε πρόβλημα με την άμυνα του μέσα στο καλάθι μόνο στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι ψηλοί των γηπεδούχων κυριαρχούσαν και σε συνδυασμό με την αστοχία των πράσινων από την περιφέρεια (0/10 τρίπ στα πρώτα 20 λεπτά) η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με  21-14 και  29-18 στο 14. Η ελληνική ομάδα, όμως, βρήκε τον τρόπο να μείνει κοντά στο σκορ βελτιώνοντας την άμυνα της και σκοράροντας από κοντά με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 41-34.

Ότι δεν μπορούσε να κάνει στα πρώτα είκοσι λεπτά του αγώνα, ο Παναθηναϊκός, το έκανε …ανάποδα στην επανάληψη: Τότε δεν μπορούσε να αστοχήσει!  Με 5/5 τρίποντο στο τρίτο δεκάλεπτο επέστρεψε για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης αφού μείωσε στο καλάθι με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (58-56). Το μομέντουμε του αγώνα είχε αλλάξει, τα χέρια των παικτών του Μεσίνα έτρεμαν και ο Ιταλός ξέχασε βασικούς παίκτες (όπως ο Χάϊνς) στον πάγκο! Ο Παναθηναϊκός έπαιζε  άμυνα για σεμινάριο και στο 35 πήρε το προβάδισμα με 62-64!

Κάπου εκεί εμφανίστηκε σαν από μηχανής θεός ο Σόνι Ουίμς για λογαριασμό της ΤΣΣΚΑ. Ο αμερικανός πέτυχε οκτώ συνεχόμενους πόντους στα τελευταία τρία λεπτά και μαζί με τις δύο εύστοχες βολές του Κάιλ Χάινς έδωσαν τη δυνατότητα στην ομάδα του Έτορε Μεσίνα να πάει το παιχνίδι στην παράταση (72-72), την στιγμή που ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να εξαργυρώσει το ότι είχε εικόνα νικητή. Στην παράταση οι πράσινοι πέτυχαν ένα μόνο καλάθι (όχι ότι οι Ρώσοι έβαλαν πολύ περισσότερα) και είχαν κακές επιλογές στην επίθεση, ενώ έχασαν σημαντικά αμυντικά ριμπάουντ και χάρις στα καλάθια του Ουίμς και του Χάινς η ΤΣΣΚΑ πήρε τη νίκη με 77-74.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 40-33, 58-56, 72-72κ.α., 77-74.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Μίτσοφ 2, Φριντζόν 10 (2), Τζάκσον 5 (1), Πάργκο 1, Κρστιτς 5, Ουίμς 21 (3), Βοροντσέβιτς, Κάουν 1, Κριάπα 17 (2 τρίπ., 11 ριμπ.), Χάινς 15 (8 ριμπ.).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι 3, Μπατίστ, Φώτσης 6 (2), Ούκιτς 2, Λάσμε 14, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 10 (2/10 τρίπ., 7 ασ.), Γκιστ 9, Ματσιούλις 14 (2), Ράιτ 12.