«Διπλή» ήττα γνώρισε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ από την Μπαρτσελόνα. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 76-55 από τους Καταλανούς και εκτός από αυτή καθαυτή την ήττα απώλεσαν και τη διαφορά που είχαν από τη νίκη τους στην Ισπανία πριν από ενάμιση μήνα.

Πλέον η Μπαρτσελόνα που έπιασε τον Ολυμπιακό στις 12 νίκες στην πέμπτη θέση, έχει το πλεονέκτημα σε πιθανή μεταξύ τους ισοβαθμία. Η ελληνική ομάδα διατηρεί ακόμα ελπίδες για την τέταρτη θέση ωστόσο τώρα έχει μπροστά της δύο εμπόδια, την Εφές και την Μπαρτσελόνα.

Με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο που ο Ολυμπιακός έδειξαν να επιβάλλει το ρυθμό του, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο παιχνίδι ενώ είχαν σε πολύ καλή βραδιά τον Κρις Σίνγκλετον που τελείωσε μεταξύ άλλων έχοντας 5/8 τρίποντα!

Αξίζει να σημειωθεί πως οι 55 πόντοι αποτελούν τη χαμηλότερη επιθετική επίδοση του Ολυμπιακού στη φετινή διοργάνωση.

Η Μπαρτσελόνα άρχισε πολύ δυνατά στο παιχνίδι (4-15 στο 6') όμως συνέχισε ακόμα πιο εντυπωσιακά. Κράτησε τον Ολυμπιακό δίχως σκορ για τέσσερα αγωνιστικά λεπτά και τρέχοντας ένα σερί 12-0 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 27-5!

Η απάντηση του Ολυμπιακού όμως ήταν με το... ίδιο νόμισμα. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί για έξι αγωνιστικά λεπτά. Δεν επέτρεψαν στους Ισπανούς να σκοράρουν και τρέχοντας ένα δικό τους σερί 15-0 μείωσαν σε 21-17 στο 16'. Η Μπαρτσελόνα ωστόσο βρήκε λύσεις και πήγε στα αποδυτήρια στο +10 (28-38).

Κάθε φορά που ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ, η Μπαρτσελόνα είχε τρόπο να επαναφέρει το προβάδισμά της σε διψήφια επίπεδα και να παραμένει σε απόσταση ασφαλείας. Στο 36' ο Χάνγκα πήγε τη διαφορά και πάλι στους 21 πόντους (46-67) ενώ δύο λεπτά πριν από το φινάλε ο Κλαβέρ με εύστοχο τρίποντο την ανέβασε στη μέγιστη τιμή της, τους +23 κάνοντας το σκορ 49-72. Η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε με τους «μπλαουγκράνα» να παίρνουν τη νίκη με 76-55 και να «πιάνουν» τον Ολυμπιακό στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 6-27, 28-38, 43-55, 55-76

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 9 (1), Τουπάν 4 (1), Σπανούλης 7 (1), Τίμα 1, Μιλουτίνοφ 11, Στρέλνιεκς 13 (1), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου, Μπόγρης 2, ΛεΝτέι.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν 8, Πάνγκος 9, Σίνγκλετον 18 (5), Χάνγκα 11 (1), Μπλάζιτς 8 (2), Ερτέλ 7, Οριόλα 2, Κούριτς, Κλαβέρ 3 (1), Τόμιτς 10.