Στα πλέι οφ του Basketball Champions League βρίσκεται η ΑΕΚ καθώς στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου επικράτησε στη Λευκορωσία με 95-90 Τσμόκι Μινσκ. Μαζί με την ΑΕΚ την πρόκριση από τον όμιλο πήρε και η ισραηλινή Χάποελ Χολόν.

Μόλις ολοκληρωθεί η δράση σε όλους τους ομίλους της κανονικής περίοδου, θα γίνει κλήρωση ώστε να σχηματιστούν οι τέσσερις νέοι όμιλοι, των πλέι οφ. Αυτοί θα αποτελούνται από τέσσερις ομάδες και από εκεί οι δύο πρώτοι θα πάρουν το εισιτήριο για το Final-8 της διοργάνωσης. Τα πλέι οφ είναι προγραμματισμένο να αρχίσουν το διήμερο 2-3 Μαρτίου.

Με βάση την εξέλιξη της αναμέτρησης Σολέ-Χάποελ, η ΑΕΚ είχε ουσιαστικά εξασφαλίσει την πρόκρισή της πολύ πριν ολοκληρωθεί το παιχνίδι στο Μινσκ. Ωστόσο η ελληνική ομάδα έκλεισε τις υποχρεώσεις της με νίκη.

Μετά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι και επί της ουσίας δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο του αγώνα. Ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 20-16, και αύξησε αυτό το προβάδισμά της σε 40-33 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι με τον Λόουρι να δίνει λύσεις στην επίθεση μείωσε σε 43-44 στο 24' η είσοδος όμως του Μωραΐτη και άλλαξε την εικόνα της ΑΕΚ που με σερί 11-0 έκανε το σκορ 43-55 δύο λεπτά αργότερα. Το προβάδισμα της ελληνικής ομάδας έφτασε ως και το +16 με τον Λανγκφορντ να είναι εντυπωσιακός και να κάνει το σκορ 49-65.

Οι Λευκορώσοι βρήκαν σκορ πίσω από τα 6,75μ. στην τέταρτη περίοδο ροκανίζοντας τη διαφορά και μειώνοντας σε 75-77. Οι Ματσιούλις, Λοτζέσκι και Λάνγκφορντ με την εμπειρία τους έδωσαν λύσεις στην ΑΕΚ που διατήρησε το προβάδισμά της και έφτασε στην τέταρτη νίκη της στον όμιλο, με 95-90.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 33-40, 55-67, 90-95.

ΤΣΜΟΚΙ ΜΙΝΣΚ (Σουκαβέτσκι): Κλάιμπερν 18 (4), Κουκ Τζ. 19 (1), Λεϊμάνις 2, Πουστάβαρ 6 (2), Σταμπρούσκι 18 (3), Μπελιάνκου, Μπλίτζνιουκ 3 (1), Ντόντο, Λόουερι 16 (1), Στουμπέντα, Τραστσινέσκι 6 (2), Βικέντσεγιου 2.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 32 (5), Λοτζέσκι 17 (3), Ματσιούλις 6, Μόουζες 11, Σλότερ 2, Γκίκας, Μωραΐτης 6, Μορέιρα 21, Ρογκαβόπουλος.