Αήττητος στο «Ιβανώφειο» συνεχίζει φέτος ο Ηρακλής που πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του καθώς επικράτησε με 74-56 του Ρεθύμνου Cretan Kings στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της ΕΚΟ Basket League. Αυτή ήταν η Τρίτη σερί ήττα για την ομάδα της Κρήτης.

Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, οι γηπεδούχοι επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο δεν κινδύνεψαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

Ο Γιάννης Καστρίτης είδε να σκοράρουν όλοι παίκτες που χρησιμοποίησε με την ομάδα του να τελειώνει το παιχνίδι με 15/21 βολές, 13/26 δίποντα, 11/31 τρίποντα αλλά και 19 ασίστ (έναντι 7) και 9 κλεψίματα. Οι φιλοξενούμενοι του Βαγγέλη Ζιάγκου σούταραν 11/29 δίποντα, 6/24 τρίποντα ενώ είχαν 16/28 από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Καββαδά να κάνει με γκολ φάουλ το 8-3 στο τρίλεπτο. Ο Ηρακλής διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι και το 7' όταν ο Καμπερίδης με εύστοχο τρίποντο ισοφάρισε σε 17-17. οι Φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με ένα σερί 6-0 που τους έφερε στο φινάλε του δεκαλέπτου μπροστά στο σκορ με 23-18.

Το σκηνικό όμως ήταν τελείως διαφορετικό στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ο Ηρακλής με έξι πόντους του Οκερεαφόρ και τέσσερις από τους Χάνλαν και Σμιθ, έτρεξε σερί 14-0 προσπερνώντας με 32-23. Πέντε σερί πόντοι από τον Σούλερ στο 17' έφεραν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τον Ηρακλή να ξεφεύγει με 38-28. Στο 19' ο Καλαϊτζίδης έστειλε τη διαφορά στο +13 για να μειώνει ο Γκάρετ σε 43-33 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με δύο τρίποντα από τους Φράνκαμπ και Χριστοδούλου, το Ρέθυμνο μείωσε σε 43-39 στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ενώ με ένα νέο μικρό σερί 5-0 έκανε το σκορ 48-44. Η απάντηση του Ηρακλή ήταν ένα δικό του σερί 9-0 που του επέτρεψε να ξεφύγει ξανά με +13, με τον Οκερεαφόρ να κάνει το σκορ 57-44. Το φινάλε της τρίτης περιόδου βρήκε τον Ηρακλή στο +16 με τον νεαρό Γεωργαλά να κάνει το σκορ 61-45.

Ο Ντέιβις με γκολ φάουλ πήγε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +18 (64-46), ενώ στο 38' μετά από τρία συνεχόμενα τρίποντα των Σμιθ και Ζάρα ο τελευταίος έκανε το σκορ 73-52 για τον Ηρακλή! Το φινάλε του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη με 74-56.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 43-33, 61-45, 74-56.

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Συγχαρητήρια στον Ηρακλή για τη δίκαιη επικράτηση σε μια πολύ καλή ατμόσφαιρα. Ο αγώνας αυτός ήταν ωφέλιμος για εμας, υπό την έννοια ότι έδειξε τις αδυναμίες μας, έδειξε ότι είμαστε η χαρά για κάθε ομάδα που παίζει δυνατά στην άμυνα, που μας πιέζει πολύ και μας δυσκολεύει τη ζωή.

Φέραμε ένα παιδί νέο, θα φέρουμε ακόμη ένα, με στόχο να μειώσουμε το έλλειμμα που έχουμε σε όγκο και σε αθλητικότητα. Όσον αφορά στη ροή του αγώνα, προσπαθήσαμε, είχαμε απέναντι μας μια πολύ ποιοτική ομάδα και μια πολύ καυτή έδρα. Με αυτά τα δεδομένα ήταν δύσκολο να μπορέσουμε να κρατηθούμε στο σκορ κοντά, ενώ χάναμε βολές, χάναμε ριμπάουντ.

Συνεχίζουμε με στόχο να βελτιωθούμε, καλύπτοντας τα κενά μας με κινήσεις στο μέτρο του δυνατού για την ομάδα μας.

Το Κύπελλο είναι ένας θεσμός, που εκατό προπονητές να ρωτήσεις, το ίδιο θα απαντήσουν. Φυσικά και μας ενδιαφέρει και είναι μια καλή ερώτηση, για εμάς συγκεκριμένα, για να δούμε την ομάδα μας μακριά από μια τέτοια έδρα, στη δική μας έδρα και γνωρίζοντας πλέον τι έχουμε να αντιμετωπίσουμε αγωνιστικά.

Συγχαρητήρια και πάλι στον Ηρακλή και στον Γιάννη (σ.σ. Καστρίτη) για όσα έχουν καταφέρει μέχρι στιγμής».

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Ηρακλή): «Καταρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω τον κόσμο για την παρουσία του σήμερα στο γήπεδο. Μας δίνει πραγματικά πολύ ενέργεια και δύναμη η στήριξη του.

Αναφορικά με τον αγώνα ξεκινήσαμε κάπως νωθρά στο πρώτο δεκάλεπτο και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, αλλά στην συνέχεια καταφέραμε να πάρουμε μία ακόμη σημαντική νίκη με οδηγό την ενέργεια που βγάλαμε στο παρκέ.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα είχαμε πολύ καλό πρόσωπο στην άμυνα και φαίνεται πως βίσκουμε σιγά - σιγά αποκτούμε την απαιτούμενη χημεία στο παιχνίδι μας. Επιθυμούμε να βγάλουμε τώρα ακόμη περισσότερα καλά στοιχεία και στο μπροστά μέρος του παρκέ εκτός από την αμυντική μας συμπεριφορά».

Για τον αγώνα της Τρίτης (15/10) κόντρα στο Ρέθυμνο Cretan Kings για το Κύπελλο: «Είναι ένας αγώνας με τελείως διαφορετικά στοιχεία και χαρακτήρα από τον σημερινό. Πρόκειται για μία αναμέτρηση που ο νικητής περνά στην επόμενη φάση και ο ηττημένος αποχωρεί από την διοργάνωση. Μάλιστα, το ότι θα βρεθούμε αντιμέτωποι με το Ρέθυμνο Cretan Kings δύο φορές μέσα σε λίγες ώρες δίνει ακόμη πιο αμφίρροπο χαρακτήρα στον αγώνα.

Εμείς από τη μεριά μας θα προσπαθήσουμε να ξεκουραστούμε, να προετοιμαστούμε σωστά και να αγωνιστούμε συγκεντρωμένοι και σε αυτό το παιχνίδι ώστε να πάρουμε την πρόκριση».