Ο Μπράϊαν παίζει και επίθεση!

Ο Μπράϊαν Ντάνστον, όσο περνάει ο καιρός, δείχνει ότι μπορεί να προσφέρει όχι μόνο στην άμυνα, αλλά και στην επίθεση του Ολυμπιακού! Το βράδυ της Δευτέρας ο αμερικανός σέντερ ήταν ο παίκτης κλειδί στη νίκη των ερυθρολεύκων επί του Αρη στο Αλεξάνδρειο, καθώς πέτυχε 9 από τους 17 πόντους του στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι Πειραιώτες έκαναν το διπλό με σκορ 59 – 64!

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την κούραση και τις απουσίες των φιλοξενουμένων, είχε τον έλεγχο του αγώνα ως το 33’, (56 – 51) αλλά στα τελευταία επτά λεπτά πέτυχε μόλις τρεις πόντους και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την υπερπροσπάθεια που έκανε.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης έπαιξε χωρίς τους τραυματίες Σπανούλη, Πρίντεζη, Κατσίβελη και τον Σερμαντίνι που δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής, ενώ χρησιμοποίησαν τον Πέτγουεϊ που πήρε την θέση του Μουν.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Αρης και έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 18-17. Ο ρυθμός ανέβηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι φιλοξενούμενοι  πέρασαν μπροστά για τελευταία φορά στο 17’ με σκορ 31-32. Οι γηπεδούχοι  με καλάθι  του Μποχωρίδη πέρασαν και πάλι μπροστά λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (35-34 στο 19'και 40-36 στην λήξη του εικοσάλεπτου.

Ο Αρης αντέδρασε σωστά στην πίεση του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα της επανάληψης και κράτησε το προβάδισμα σε όλη το δεκάλεπτο χάρις σε ένα απίστευτο τρίποντο του Γκίκα στην εκπνοή . Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ντάνστον έκανε σαφές προς κάθε κατεύθυνση ότι δεν θα άφηνε την ομάδα του να χάσει. Με δικό του κάρφωμα η ομάδα του πέρασε μπροστά με 58-60, ενώ στην συνέχεια πέτυχε τέσσερις ακόμη πόντους για να σιγουρέψει τη νίκη της ομάδας του.

Ο Ντάνστον ήταν ο καλύτερος παίκτης των ερυθρολεύκων καθώς πέτυχε 17 πόντους, με 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Από την άλλη μεριά ο Βεζένκοφ πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-36, 52-48, 59-64