Εμφατική ήταν η δεύτερη νίκη της ΑΕΚ στην EKO Basket League. Η Ένωση επιβλήθηκε στο ΟΑΚΑ του Πανιωνίου Su Casa με διαφορά τριάντα πόντων (91-61) και ενώ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης από την αρχή έως το τέλος της.

Η ΑΕΚ είχε οκτώ παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ από τους «κυανέρυθρους» (10-2) και επτά λιγότερα λάθη (17-10). Ο Χάρης Γιαννόπουλος με 17 πόντους με 5/9 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος της Ένωσης και τον ακολούθησαν σε σκορ ο Χάουαρντ Σαντ – Ρος, που 11 με 3/3 τρίποντα και ο Στέφαν Γιάνκοβιτς που πέτυχε 10 πόντους.

Ένα τρίποντο και ένα καλάθι του Νίκου Γκίκα έδωσαν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στην ΑΕΚ (21-11), 39’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με νταμπλ σκορ για την Ένωση (22-11) ύστερα από βολή του Σαντ – Ρος, με 6’’ να απομένουν για το τέλος.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με επιμέρους σκορ 12-1 με δύο τρίποντα των Γιαννόπουλου, Βασίλη Τολιόπουλου και κάρφωμα του Λίνου Χρυσικόπουλου, και την διαφορά να ανεβαίνει στους 22 (34-12 στο 13’). Με τον Γιαννόπουλο να συνεχίζει να είναι εύστοχος και δύο σερί σουτ του έξω από τα 6,75 μέτρα, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 24 (48-24) με 3’ και 29’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με γκολ φάουλ του Γιάνις Ματσιούλις, η διαφορά για την Ένωση έφτασε τους 25 (53-28) στο 19’ και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Γιώργου Καμπερίδη για τον Πανιώνιο Su Casa (53-31).

Οι «κυανέρυθροι» με επιμέρους σκορ 11-3, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Τζάστιν Μάρτιν, στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου μέρους μείωσαν σε 56-42  και με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Φώτη Λαμπρόπουλου στους 13 (58-45).

Η ΑΕΚ απάντησε με επιμέρους σκορ 10-2 στα τελευταία 3’ και 17’’ της τρίτης περιόδου και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ένωση στο +22 (72-50). Η τελευταία περίοδος άρχισε με σερί 6-0 του Πανιωνίου Su Casa με πέντε πόντους του Λαμπρόπουλου και την διαφορά να πέφτει στους 16 (72-56). Η ΑΕΚ, ωστόσο, αντέδρασε άμεσα και με δύο τρίποντα των Γιαννόπουλου, Σαντ – Ρος, ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (78-56), 6’ και 52’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Ακολούθησε ένα σερί 13-0 με τους Τολιόπουλο, Κακλαμανάκη να πετυχαίνουν από τέσσερις πόντους και η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή των 33 πόντων (91-58), με 45’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 53-31, 72-50, 91-61.