Mετά την άνετη επικράτηση του στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, ο Ολυμπιακός άλωσε το Αλεξάνδρειο, όπου επιβλήθηκε του Αρη με 74-58 και προκρίθηκε με sweep στην ημιτελική φάση της Basket League ΟΠΑΠ 2013-14.

Οι ερυθρόλευκοι που αγωνίστηκαν χωρίς τον Ματ Λοτζέσκι και τον Γκιόργκι Σερμαντίνι, επέβαλαν τον ρυθμό τους από την αρχή του αγώνα και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους (από τους οποίους απουσίαζε ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ) να προηγηθούν έστω και μία φορά! Με τον Βασίλη Σπανούλη να σημειώνει 7 πόντους στην πρώτη περίοδο και με τον Βαγγέλη Μάντζαρη να ευστοχεί σε 2/2 τρίποντα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 17-8 στην πρώτη περίοδο. Στο 19ο λεπτό ο Στάτος Περπέρογλου με καλάθι τριών πόντων έδωσε στη διαφορά διψήφια τιμή (22-32), ενώ στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου αποτυπώθηκε το 26-36.

Στο δεύτερο λεπτό της τρίτης περιόδου, ο Λευτέρης Μποχωρίδης μείωσε τη διαφορά στους έξι πόντους (32-39), αλλά αυτή η έκλαμψη αποδείχθηκε βραχύβια. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα επί μέρους σκορ 18-2, προηγήθηκε, δια χειρός Περπέρογλου, με 56-34 και έδωσε πρόωρο τέλος στο όποιο ενδιαφέρον είχε μέχρι τότε η αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 8-17, 26-36, 40-59, 59-74