Μετά από ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο στη διάρκεια του οποίου σημείωσε 65 πόντους, επίδοση που συνιστά ρεκόρ στην ιστορία του στην Ευρωλίγκα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε της Χίμκι στο ΟΑΚΑ με 94-85. Έτσι κατάφερε να καλύψει και τη διαφορά των οχτώ πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στη Μόσχα (76-68).

Μεγάλοι πρωταγωνιστές της 10ης “πράσινης” νίκης σε 23 αγωνιστικές ήταν ο Ντεσόν Τόμας με 25 πόντους και 11/17 σουτ και ο Νικ Καλάθης που είχε “double-double” με 13 πόντους και 11 ασίστ ενώ άλλοι τρεις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Ιδανική ήταν η εκκίνηση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ που μετά από τρία αγωνιστικά λεπτά προηγήθηκε με 8-2 και με οχτώ πόντους του Ντεσόν Τόμας στο 14-4  στο 4’. Οι “πράσινοι” είχαν καλό ρυθμό επιθετικά και μετά από εννιά λεπτά ήταν μπροστά με 13 (29-16), με τον Νικ Καλάθη να έχει ήδη έξι ασίστ. Εκτελώντας με εντυπωσιακά ποσοστά στην επίθεση (10/13 δίποντα και 3/5 τρίποντα), η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας 33 πόντους στην επίθεση και διαφορά 12 πόντων στα χέρια της (33-21).

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε με ανάλογη συγκέντρωση και διάθεση στη δεύτερη περίοδο, προηγήθηκε με 17 (40-23) αφού δεν έχανε τον ρυθμό του όσες αλλαγές κι αν έκανε ο προπονητής του. Η Χίμκι αδυνατούσε να του ανακόψει αυτόν τον ρυθμό, αφού ο Καλάθης δημιουργούσε διαρκώς για τους υπόλοιπους, απλοποιώντας τα πράγματα στην επίθεση. Οι Ρώσοι έδειξαν σημάδια αντίδρασης στο δεύτερο πεντάλεπτο της περιόδου και με σερί 13-3, πλησίασε στο 51-45 στο 17’. Ο Τόμας όμως ήταν ασταμάτητος. Τελείωσε το ημίχρονο έχοντας 22 πόντους με 1/2 βολές, 9/9 δίποντα και 1/2 τρίποντα σε 14,5 λεπτά και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ συνέχισε να “πυροβολεί”, αφού το σκορ στα μισά του δρόμου ήταν 65-50! Οι 65 πόντοι ημιχρόνου συνιστούν μάλιστα ρεκόρ στην “πράσινη” ιστορία στη διοργάνωση αφού το προηγούμενο ήταν οι 64 σε ματς με τη Ροάν τη σεζόν 2007-08 (83-123).

Το παιχνίδι όμως είχε αρκετό δρόμο. Η Χίμκι εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ και μπήκε με σερί 11-0 σε τέσσερα λεπτά, κατορθώνοντας να “ροκανίσει” τη διαφορά και πλησιάζοντας στο 65-61. Το “καμπανάκι” όμως χτύπησε εγκαίρως για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο που με σερί 13-4, ανέκτησε ένα σημαντικό προβάδισμα (78-65). Στο τέλος της τρίτης περιόδου, το 78-67 έδινε στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ μία σχετική ασφάλεια ενόψει της τέταρτης.

Ένα τρίποντο του Καλάθη, επέστρεψε στους “πράσινους” να βρεθούν στο +12 (83-71) στο 33΄ και στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ διαχειρίστηκε αυτό το προβάδισμα, μη επιτρέποντας στη Χίμκι να επιστρέψει ξανά στο παιχνίδι. Έτσι έφτασε στην επικράτηση με 94-85.

Τα δεκάλεπτα: 33-21, 65-50, 78-67, 94-85.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 25 (1), Πέιν, Λάνγκφορντ 10 (2), Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 12, Γκιστ 6, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 5 (1), Κιλπάτρικ 17 (1), Καλάθης 13 (2), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου 6.

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Μποστ 9 (3), Κρόκερ 15 (3), Βιάλτσεβ 2, Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς 5 (1), Μόνια 2, Ζούμπκοβ 9, Τζένκινς 9 (1), Τόμας 18, Μίκι 17.