Στην 5η αγωνιστική ο ΠΑΟΚ κατάφερε να σημειώσει την πρώτη νίκη του στο φετινό BCL. Επιβλήθηκε της ιταλικής Μπρίντιζι στο “παλατάκι” με 95-91, δείχνοντας αποφασιστικότητα στα κρίσιμα σημεία και με κορυφαίο τον πολύ αποτελεσματικό Άνταμ Σμιθ που είχε 27 πόντους.

Καθοδηγούμενος από τον Άνταμ Σμιθ που σημείωσε 10 πόντους στην πρώτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ δεν επέτρεψε στην Μπρίντιζι να ξεφύγει όταν προηγήθηκε με 18-14. Έτσι στο 10ο λεπτό οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στους 23 πόντους, με τον Δικέφαλο όμως να έχει τέσσερα λάθη.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με την επιλογή του “small ball” από τον Κώστα Χαραλαμπίδη, αρχικά με τον Ουίγκινς και στη συνέχεια με τον Σχίζα στο “4”, βρήκε λύσεις και στην άμυνα, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 29-23, ωστόσο δεν το διατήρησε για πολύ (35-35 στο 17'). O ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 41-38 στο 18' αλλά έχασε τις ευκαιρίες που είχε για να ξεφύγει περισσότερο και δέχτηκε ένα σερί 7-0 για να βρεθεί πίσω με 41-45. Κατάφερε ωστόσο να ισοφαρίσει με το τέλος του ημιχρόνου.

Η ιταλική ομάδα μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και “τρέχοντας” σερί 14-7 σε τέσσερα λεπτά, ξέφυγε με επτά πόντους (52-59). Ο Άαρον Μπεστ όμως κράτησε τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι με προσωπικές φάσεις και έτσι ο Δικέφαλος με σερί 12-0, προηγήθηκε εκ νέου με 64-59. Δεν είχε όμως και πάλι τον τρόπο να κρατήσει το προβάδισμα. Η φθορά των φάουλ στους ψηλούς του έπαιξαν τον ρόλο τους και στο 30', η Μπρίντιζι ήταν μπροστά με 72-70.

Η τέταρτη περίοδος είχε δραματική εξέλιξη. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω με 71-77 και 75-81 αλλά με σερί 16-5, προηγήθηκε με 91-86 στα 49'', παρότι είχε χάσει με πέντε φάουλ νωρίτερα τόσο τον Μαργαρίτη όσο και τον Μπεστ. Στο τέλος έδειξε ψυχραιμία για να “σφραγίσει” την πρώτη νίκη του στη διοργάνωση με 95-91.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 45-45, 70-72, 95-91.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λιούις 18 (1), Σμιθ 27 (3), Σχίζας (2), Καρράς, Τσόχλας 2, Χατζηνικόλας, Μαργαρίτης 4, Μπεστ 19 (2), Ουίγκινς (9), Εγκεκέζε, Σαρικόπουλος 3, Νόουλς 11.

ΜΠΡΙΝΤΙΖΙ (Βιτούτσι): Μπράουν19, Μπανκς 15 (2), Μάρτιν 23 (2), Ραντοσάβλιεβιτς 2, Ζανέλι 3 (1), Γκασπάρντο 5, Καμπογκράντε 3 (1), Τόμπσον 10 (1), Στόουν 8, Ικάντζι 3 (1).