Με επιβλητικό τρόπο, ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 επί του Αρη  στο ΣΕΦ, στον πρώτο αγώνα για τα πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ καθώς επιβλήθηκε με 98-53 . Οι Πειραιώτες έπιασαν εξαιρετική απόδοση στο πρώτο δεκάλεπτο που αποτέλεσε τη βάση της εύκολης επικράτησης.

Ο Ολυμπιακός έπιασε υψηλά επίπεδα απόδοσης στο πρώτο δεκάλεπτο κι αυτή ήταν η βάση του ούτως ώστε να ξεφύγει με διαφορά ασφαλείας. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε υψηλό επίπεδο συνεργασίας, αποτελεσματικότητα στα μακρινά σουτ, ενώ όσες φορές πέρασε την μπάλα στο καλάθι, ο Ντάνστον δεν είχε αντίπαλο. Σε αντίθεση με τον Αρη που έκανε πολλά λάθη και πλήρωσε το τίμημα αυτών. Ως εκ τούτου, μετά τα πρώτα τρία λεπτά (9-5), οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με επιμέρους σκορ 16-5 προηγήθηκαν με 25-10 (7'). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 31-12 για τους «ερυθρόλευκους».

Τα δεδομένα του αγώνα δεν άλλαξαν στη δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την κυριαρχία τους σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, ενώ ο Αρης τελείωσε το πρώτο ημίχρονο έχοντας  12 λάθη και μόλις έξι τελικές πάσες. Η διαφορά έφτασε στα επίπεδα των 26 πόντων (46-20, 17'), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 52-25. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός είχε 16/21 προσπάθειες δύο πόντων και 13 τελικές πάσες. Ο Αρης είχε 4/11 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, ενώ ο Αρης προσπαθούσε να κρύψει τις απουσίες του που είχαν ως αποτέλεσμα ένα διαφορετικό rotation από την πλευρά του Δημήτρη Πρίφτη. Πρωταγωνιστής για τους Πειραιώτες στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ο Ματ Λοτζέσκι καθώς ήταν αποτελεσματικός έξω από τη γραμμή των 6,75. Βασικότερο συστατικό για την ομάδα του Σφαιρόπουλου ήταν όμως η άμυνά τους - μέσα από την οποία προήλθαν τα εννιά κλεψίματα. Η διαφορά έφτασε στα επίπεδα των τριάντα πόντων (63-33) μετά την συμπλήρωσε έξι λεπτών στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Αρης δεν απέφυγε τα λάθη και στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο, υπέπεσε σε έξι λάθη στην 3η περίοδο, με συνέπεια να βγει εκτός διεκδίκησης της νίκης. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 71-42.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς η διαφορά παρέμεινε σε πολύ υψηλά επίπεδα. Με τρία σερί τρίποντα του Όλιβερ Λαφαγιέτ, ο Ολυμπιακός ξεπέρασε τους 40 πόντους διαφορά (91-50) 2’ και 17’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης. Με γκολ φάουλ του Ντάνστον με 41’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης διαμορφώθηκε το τελικό 98-53 και η διαφορά των 45 πόντων, που ήταν η μεγαλύτερη των «ερυθρόλευκων» στον αγώνα.

Δεκάλεπτα: 31-12, 52-25, 71-42, 98-53

Ο προπονητής του Αρη, Δημήτρης Πρίφτης, στάθηκε στην έλλειψη ενέργειας της ομάδας του. «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Άσχετα με τις όποιες δικαιολογίες υπάρχουν για μας, σήμερα δεν μπήκαμε στο ματς στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ έντονος στην πίεσή του στην μπάλα, με αποτέλεσμα να κάνουμε πολλά λάθη και να μη διαβάσουμε σωστά. Θα πρέπει την Παρασκευή να εμφανιστούμε με άλλη διάθεση κι άλλη ενέργεια, για να μπορέσουμε να αντισταθούμε και να προσαρμοστούμε στις συνθήκες του αγώνα. Είναι σημαντικό για μας ότι δεν είχαμε κάποιον τραυματισμό. Θα κάνουμε τις διορθώσεις μας και θα έρθουμε για να παίξουμε έναν ακόμη αγώνα.  Σίγουρα μας αφαιρεί την αισιοδοξία από το ό,τι μπορούμε να σκεφτόμαστε για την επόμενη σειρά των play offs. Όμως πρέπει να προσαρμοστούμε και να κάνουμε αυτό που μπορούμε όσο γίνεται καλύτερα».

Ο Μοχάμεντ Πάσαλιτς εκπροσώπησε τους παίκτες του Αρη και δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη. Είχε αποφασιστικότητα και δύναμη, εμείς δεν είχαμε τύχη στο παιχνίδι. Μας έλειπαν δύο σημαντικοί παίκτες, αλλά δεν είναι δικαιολογία αυτό για μας, γιατί δεν αντισταθήκαμε κι αυτό δεν πρέπει να συμβαίνει. Έχουμε δύο μέρες μπροστά μας και πρέπει την Παρασκευή να βελτιωθούμε και τουλάχιστον να κάνουμε τον Ολυμπιακό να μας αισθανθεί».

Ικανοποιημένος από την εμφάνιση του Ολυμπιακού, ο προπονητής των «ερυθρόλευκων», Γιάννης Σφαιρόπουλος, αναφέρθηκε στο υψηλό επίπεδο συγκέντρωσης της ομάδας του. «Ξεκινήσαμε την ημιτελική σειρά με μεγάλη συγκέντρωση και έτσι όπως πρέπει να διαχειριστούμε ένα αγώνα πλέι οφ. Ξέραμε πως ο Άρης είναι πολύ σοβαρή ομάδα, που γνωρίζει τι επιδιώκει και σε ποια σημεία θα χτυπήσει. Τους βγάλαμε από το πλάνο τους και τον ρυθμό μας. Πιο σημαντική και από τη νίκη, είναι η προσήλωση που έδειξαν οι παίκτες μου και η διάρκεια που είχαν στο παιχνίδι. Όλοι όσοι αγωνίστηκαν, έδειξαν τον καλύτερό τους εαυτό. Όλοι ήταν μέσα στο πνεύμα της ομάδας, στον απόλυτο βαθμό. Κρατάμε το 1-0 και η διαφορά δεν έχει καμία σχέση. Μετράνε μόνο οι νίκες. Αυτό που έχουμε να κάνουμε, είναι να συνεχίσουμε με την ίδια διάθεση, Κάναμε κάποια λάθη χωρίς πίεση κι αυτό είναι ένα στοιχείο που θέλω να το διορθώσουμε στο άμεσο μέλλον. Αυτό χωράει βελτίωση».

Ο Μπράιαν Ντάνστον έκρινε ότι υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης για τον Ολυμπιακό. «Σεβόμαστε τον Αρη και το αποδείξαμε από τον τρόπο που τον αντιμετωπίσαμε. Είναι σημαντικό ότι κερδίσαμε παίζοντας καλά σε άμυνα και επίθεση. Θεωρώ όμως ότι υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης», είπε.