Η ΑΕΚ επικράτησε με 93-77 του Αρη για την 22η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και μπήκε σε τροχιά κατάκτησης έως και της 3ης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Οδηγός για την Ενωση ήταν η ευστοχία της στα τρίποντα (15/29), ενώ ο Αρης που ήταν απόλυτα ανταγωνιστικός δεν κατάφερε να ακολουθήσει στο τελευταίο πεντάλεπτο έχοντας 4/23 προσπάθειες έξω από τα 6,75.

Η εντυπωσιακή ευστοχία της ΑΕΚ έξω από τα 6,75 ήταν ο ασφαλέστερος οδηγός της στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Αρης βρήκε τον… άνθρωπό του στο πρόσωπο του Αντριου Νέιμικ στο καλύτερο φετινό παιχνίδι του Αμερικανού. Σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες ουσιαστικά συμβάδιζαν στο σκορ. Μέσα από την αποτελεσματικότητα του Καρλ Ινγκλις έξω από τη γραμμή του τριπόντου, οι γηπεδούχοι έκαναν δύο απόπειρες να ξεφύγουν στο σκορ (12-7 στο 4’ και 19-15 στο 8’), αλλά ο Αρης χτύπησε είτε μέσα από το πικ εν ρολ σε οργανωμένη άμυνα ή στο ανοιχτό γήπεδο βασιζόμενος στην υπεροπλία του στα ριμπάουντ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 21-21 και η ΑΕΚ είχε 4/5 τρίποντα.

Διαφορετική εικόνα παρουσίασε η δεύτερη περίοδος. Η ΑΕΚ συνέχισε να εκτελεί έξω από τα 6,75, βγάζοντας όμως και συνεργασίες κι έχοντας καλή περιστροφή της μπάλας, ενώ ο Νέιμικ που σημείωσε 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο ήταν αδύνατο να κουβαλήσει μόνος του όλο το βάρος. Με εξουδετερωμένο τον Σάσα Βεζένκοφ από τη σύνθετη άμυνα της ΑΕΚ, μετά από ένα σημείο οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν στο σκορ. Ετσι, μετά τις δύο εύστοχες βολές από τον Κώστα Χαρίση (30-27, 13’), η Ενωση έτρεξε επιμέρους σκορ 12-4 και προηγήθηκε με 42-31 με την είσοδο του αγώνα στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου μέρους. Εκεί οι γηπεδούχοι πήραν βοήθειες από τους Αθηναίου, Ντελινινκάιτις. Ο Λιθουανός αποχώρησε τραυματίας πριν από το ημίχρονο που ολοκληρώθηκε με σκορ 48-35 έπειτα από έμμεσο τρίποντο του Μιλόσεβιτς. Οι γηπεδούχοι είχαν 9/17 προσπάθειες τριών πόντων, σε αντίθεση με τον Αρη που είχε 0/8. Οι 23 τελικές πάσες και από τις δύο ομάδες ήταν στοιχείο ενδεικτικό της ποιότητας του αγώνα, ενώ σε ατομικό επίπεδο ο Καρλ Ινγκλις σημείωσε 12 πόντους.

Η αγωνιστική άνοδος του Σάσα Βεζένκοφ στο τρίτο δεκάλεπτο παρέσυρε και τον Αρη με φυσική συνέπεια την ανατροπή των αγωνιστικών δεδομένων. Ο νεαρός φόργουορντ του Αρη σημείωσε 15 πόντους στην 3η περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 15-5 και μείωσαν την διαφορά (53-50, 25’). Εκεί η ΑΕΚ βρήκε λύσεις με τους Χέρστον, Μιλόσεβιτς, ενώ ο Τόρεϊ Τόμας με διαδοχικά τρίποντα δεν την άφησε να ξεφύγει στο σκορ (63-60, 28:30). Η Ενωση δεν είχε την ίδια αποτελεσματικότητα έξω από τα 6,75, ενώ ο Αρης βασίστηκε στην κυριαρχία του κάτω από τα καλάθια καθώς έως και στην 3η περίοδο μάζεψε 13 επιθετικά ριμπάουντ. Η περίοδος έκλεισε με σκορ 67-62 έπειτα από καλάθι του Αντεγκμπόγιε.

Οι λεπτές ισορροπίες διατηρήθηκαν στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου. Με τον Σάσα Βεζένκοφ να έχει ρυθμό ο Αρης παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής καθώς από την πλευρά της ΑΕΚ ύψωσε το ανάστημά του ο Μιλόσεβιτς (73-68, 34’). Η ΑΕΚ είχε πρόβλημα στο περιφερειακό σουτ, έως ότου αναλάβει δράση ο Γιάννης Αθηναίου. Ο έμπειρος πλέι μέικερ φρόντισε να κόψει τον γόρδιο δεσμό και να δώσει αέρα εννιά πόντων (81-72, 36’) στην ομάδα του, αλλά και 12 πόντων (86-74, 37’), έχοντας 3/3 προσπάθειες στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με εύστοχο τρίποντο από τον Καρλ Ινγκλις η διαφορά έφτασε στα επίπεδα των 16 πόντων (91-75), 41 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και ουσιαστικά πήρε αυτό που ήθελε. Τη νίκη αλλά και την διαφορά καθώς σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Αρη έχει το πλεονέκτημα. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν λύσεις στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα με φυσική συνέπεια να βγει εκτός διεκδίκησης νίκης.

Δεκάλεπτα: 21-21, 48-35, 67-62, 93-77

Ο προπονητής της ΑΕΚ, Ντράγκαν Σάκοτα, τόνισε στη συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα:«Ήταν ένα καλό και δυνατό παιχνίδι. Δεν είχαμε βάλει στόχο τη διαφορά. Θέλαμε απλά να κερδίσουμε. Είχαμε κάποιες συγκεκριμένες δουλειές να κάνουμε στην άμυνα που μας βγήκανε εκτός από ένα κομμάτι στο πικ εν ρολ στο πρώτο ημίχρονο. Στο τέλος μας δόθηκε η ευκαιρία να πάρουμε και τη διαφορά. Πιστεύω ότι ο Άρης έπαιξε σκληρά και καλά στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Εμείς έχουμε ποιότητα και για δεύτερη σερί φορά μάς βοήθησαν οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. Έτσι μόνο μπορούμε να προχωρήσουμε σε συνεχόμενες νίκες. Όπως είναι λογικό, όλοι οι αντίπαλοι «διαβάζουν» την πρώτη πεντάδα και καμιά φορά αυτοί οι παίκτες δεν μπορούν να πετυχαίνουν όσους πόντους μπορούν. Όταν οι άλλοι βοηθάνε, αυτό λέγεται ομάδα. Να βρούμε τρόπο να γινόμαστε καλύτεροι, τώρα που έχουμε αυτό το ρόστερ».

Για το αν θα παίξει ρόλο το πλεονέκτημα έδρας στην τελική κατάταξη, κατέληξε: «Θεωρητικά, θα παίξει ρόλο το πλεονέκτημα έδρας. Όλοι έτσι λένε. Με την έννοια ότι θα παίξεις ένα παραπάνω παιχνίδι στην έδρα σου και μπορεί να έχεις κάποιο παραπάνω κέρδος. Όμως, από την άλλη το πλεονέκτημα έδρας δεν είναι όπως παλιά. Έχει μειωθεί η διαφορά ανάμεσα στις ομάδες, καθώς οι περισσότερες έχουν καλά ρόστερ και γίνονται καλά παιχνίδια».

Από την πλευρά του ο Γιάννης Αθηναίου επισήμανε: «Ξέραμε από την αρχή ότι θα αντιμετωπίσουμε μία ομάδα με αρχές σε άμυνα και επίθεση και επίσης ξέραμε ότι χάσαμε με διαφορά στον αγώνα του πρώτου γύρου και έπρεπε να την καλύψουμε. Θεωρώ ότι στην αρχή μπήκαμε κάπως «μουδιασμένοι», δεν ήμασταν τόσο καλοί στην άμυνα, κάτι που συνέβη και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Καταφέραμε να περιορίσουμε το πικ εν ρολ του Άρη που μας «πλήγωσε» στο πρώτο ημίχρονο και έτσι φτάσαμε στη νίκη. Συγχαρητήρια στα παιδιά, ακολουθεί δύσκολη συνέχεια για μας. Συνεχίζουμε τη δουλειά. Η διακοπή θα μας βοηθήσει για να «δέσουμε» περισσότερο ως ομάδα μετά την έλευση και του Σκότι. Προχωράμε σκαλοπάτι-σκαλοπάτι για να εκπληρώσουμε τους μικρούς στόχους που θέτουμε κάθε φορά».

Για την προσωπική του απόδοση και για το αν είχε κάποιο έξτρα κίνητρο εναντίον της πρώην ομάδας του ο Έλληνας γκαρντ ανέφερε: «Δεν θεωρώ ότι υπήρχε κάποιος ιδιαίτερος λόγος. Όλοι οι παίκτες χρειάζονται στην ομάδα. Προσωπικά, προσπαθώ να βρω το ρόλο μου και να κάνω ό,τι μου ζητήσει ο προπονητής μου. Σήμερα μου βγήκε το παιχνίδι, έβαλα τα ελεύθερα σουτ. Άλλη μέρα μπορεί να είναι κάποιος άλλος παίκτης. Αυτή είναι η ομάδα».

Ο προπονητής του Άρη, Δημήτρης Πρίφτης υποστήριξε με τη σειρά του: «Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για τη νίκη, ήταν καλύτερη σήμερα. Έχει διαμορφώσει ένα πολύ δυνατό ρόστερ. Είναι πολύ δύσκολο να παίξεις άμυνα απέναντι στους παίκτες της ΑΕΚ, γιατί έχουν αρκετούς «πόλους» δημιουργίας και πολλοί παίκτες απειλούν από την περιφέρεια. Εμείς κάναμε κακή δουλειά στο μακρινό σουτ αλλά και στην επίθεση ήμασταν κακοί σε αυτό τον τομέα. Δεν έχω παράπονο από τους παίκτες μου. Θέλουμε δουλειά για να βελτιωθούμε όσο θα είμαστε όλοι μαζί μέχρι το τέλος της χρονιάς. Η μεγάλη διακοπή που έρχεται θα μας βοηθήσει να ξεκουραστούμε για να επανέλθουμε. Καλή συνέχεια στην ΑΕΚ».

Για το αν θα παίξει ρόλο το πλεονέκτημα έδρας στην τελική κατάταξη: «Στην τελική ευθεία, κάθε παιχνίδι είναι σημαντικό. Θεωρώ ότι ο αγώνας με τον Πανιώνιο ήταν πιο σημαντικός γιατί έπρεπε να κερδίσουμε. Σίγουρα το πλεονέκτημα έδρας παίζει κάποιο ρόλο γιατί δίνει ώθηση στη γηπεδούχο ομάδα. Μπορείς να παίξεις με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση αφού θα έχεις και την υποστήριξη από τον κόσμο σου. Όμως μπορείς να πας να κερδίσεις εκτός έδρας. Δεν αποτελεί κριτήριο το πλεονέκτημα έδρας για την τελική κατάταξη».

Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ συμπλήρωσε: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μία ομάδα που διαθέτει παίκτες επιπέδου Ευρωλίγκας. Για να μπορέσεις να κερδίσεις την ΑΕΚ όταν παίζει στο γήπεδό της πρέπει να κάνεις το κάτι παραπάνω και να παίξεις άμυνα Ευρωλίγκας. Αυτό δεν το καταφέραμε. Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα που δεχτήκαμε από τον Αθηναίου μάς έκοψαν τα παιδιά, δεν καταφέραμε να αντιδράσουμε και χάσαμε και την διαφορά. Συνεχίζουμε να παλεύουμε γιατί έχουμε τέσσερις «τελικούς» μπροστά μας. Προς το παρόν θα ξεκουραστούμε και μετά δουλειά. Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ, κέρδισε δίκαια τον αγώνα».

Για το αν έχει το μυαλό του στο NBA, από τη στιγμή που σκάουτερ από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού τον παρακολουθούν, ο Βεζένκοφ είπε: «Ο μόνος μου στόχος είναι ο Άρης να βελτιώνεται κάθε μέρα και από παιχνίδι σε παιχνίδι και στο τέλος να πετύχουμε τους στόχους μας. Δεν με ενδιαφέρει κάτι άλλο προς το παρόν, είμαι αποκλειστικά αφοσιωμένος στον Άρη».