,

Κυριαρχώντας για τρία δεκάλεπτα και έχοντας προηγηθεί ακόμη και με 25 πόντους, το Περιστέρι Βίκος Cola «αγκάλιασε» από νωρίς τη νίκη επί του Ήφαιστου. Η ομάδα της Λήμνου αμφισβήτησε το αήττητο του προς το τέλος του αγώνα όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Οι «κυανοκίτρινοι» νίκησαν με 89-81 κάνοντας έτσι το 5-0 στην Betshop Basket League.

Οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα εντός παιδιάς (53% έναντι 39% των φιλοξενούμενων) βγάζοντας περισσότερες συνεργασίες και περισσότερη δημιουργία στο παιχνίδι τους (21-13 οι ασίστ). Ο Ήφαιστος από την πλευρά του πήρε σκορ από το τρίποντο έχοντας έξι περισσότερα εύστοχα σουτ αλλά και 13 περισσότερες προσπάθειες.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη μπήκε στο παιχνίδι με τη μεγαλύτερη δυνατή συγκέντρωση και ένταση στο παιχνίδι της, καταφέρνοντας να ξεφύγει από νωρίς. Μετά από έξι αγωνιστικά λεπτά η διαφορά ήταν ήδη σε διψήφια επίπεδα (16-5) και στο φινάλε του δεκαλέπτου τις δύο ομάδες χώριζαν 17 πόντοι (28-11). Ο Ήφαιστος είχε ήδη έξι λάθη έναντι ενός των γηπεδούχων που εκτελώντας πολύ καλά από κοντά (9/13 δίποντα) επέβαλλαν το παιχνίδι τους.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν μέσα από την άμυνα τους να αλλάξουν τα δεδομένα και να πλησιάσουν στο σκορ. Κρατώντας το Περιστέρι Βίκος Cola στους τρεις πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά, «έτρεξαν» σερί 12-3 και μείωσαν στους οχτώ (31-23). Το «καμπανάκι κινδύνου» ήχησε στα αυτιά των παικτών των γηπεδούχων που αντέδρασαν πειστικά, «εκτοξεύοντας» τη διαφορά στους 21 με το τέλος του ημιχρόνου.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν διαφοροποιήθηκε στην τρίτη περίοδο αφού το Περιστέρι Βίκος Cola συνέχισε να έχει τον έλεγχο, με τον Ήφαιστο να μειώνει μέχρι τους 14. Το 71-54 στο τέλος της τρίτης περιόδου έδινε την εντύπωση ότι δεν υπήρχε επιστροφή για τον Ήφαιστο στο παιχνίδι. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου μπήκε αποφασισμένη στην τελευταία περίοδο, να υπερασπιστεί όσες πιθανότητες είχε για τη νίκη. Πλησίασε μέχρι τους έξι ένα λεπτό πριν το τέλος (85-79) όμως το Περιστέρι Βίκος Cola κράτησε τη νίκη και το αήττητο του.

Τα δεκάλεπτα: 28-11, 52-31, 71-54, 89-81.