Ο Άρης έκανε φιλότιμη προσπάθεια στην Ιταλία, αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην Αβελίνο (79-66) και άφησε στην γειτονική χώρα τις ελπίδες του για πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League από τον Δ’ Όμιλο της πρώτης φάσης της ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Οι «κίτρινοι» έμειναν στις τέσσερις νίκες και δεν προλαβαίνουν το... τρένο που οδηγεί στην επόμενη φάση της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Ο Άρης άρχισε καλά τον αγώνα με τον Ιβάν Μάρας σε εξαιρετικό ρυθμό. Με 12 πόντους του 32χρονου Μαυροβούνιου σέντερ οι «κίτρινοι» προηθηκαν με 25-19 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο, ο Άρης έχασε τον ρυθμό του (2/17 σουτ), η άμυνα του παρουσίασε κενά και η Αβελίνο, προσπέρασε με 41-29, δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «κίτρινοι» αντέδρασαν με πρωταγωνιστή τον Μπράις Ντουβιέ και μείωσαν στους 5 (55-50) στο 28’, αλλά στα τελευταία δύο λεπτά της τρίτης περιόδου, δέχθηκαν σερί 8-0 και το δεκάλεπτο τους βρήκε στο -13 (63-50).

Με επιμέρους σκορ 10-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τέταρτης περίοδου, ο Άρης πλησίασε ξανά στους 5 (65-60), αλλά στην συνέχεια δέχθηκε δύο σερί τρίποντα από τους Φιτιπάλντο και Ντ’ Έρκολε. Η Αβελίνο ξέφυγε πάλι με διψήφια διαφορά (71-60 στο 35’) και δεν απειλήθηκε έως το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 43-33, 63-50, 79-66.

ΑΒΕΛΙΝΟ (Σακριπάντι): Ουέλς 11 (1), Φιτιπάλντο 4 (1), Λονέν 7, Σκραμπ 5 (1), Φιλόι 12 (4), Ντ’Έρκολε 12 (4), Ριτς 13 (1), Φεσένκο 4, Ενντιαγέ 11.

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μάρας 19 (4), Μποχωρίδης 11 (3), Καλαϊτζάκης, Φλιώνης 2, Πουλιανίτης, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Αθηναίου, Προύιτ 11 (1), Ντουβιέ 12 (2).