Μια εύστοχη βολή από τον Ουότερς, ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος της παράτασης, χάρισε στον Κολοσσό H HOTELS τη νίκη επί του Αρη με 78-77 (70-70 κ.α.) στη Ρόδο για την 20η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Ο Αρης είχε τον πρώτο λόγο στην πρώτη περίοδο βασιζόμενος στην ευστοχία του έξω από τα 6,75. Οι «κίτρινοι» είχαν 5/8 προσπάθειες έξω από τα 6,75 με τους Πάσαλιτς, Αντεγκμπόγιε να είναι οι πιο αποτελεσματικοί και προηγήθηκαν με 8-13 (6’). Ο Κολοσσός H HOTELS πήρε λύσεις από τον Ουότερς αλλά και από τον Σκοτ, ενώ ήλεγξε τις μάχες κάτω από τα καλάθια έχοντας σχεδόν τα διπλάσια ριμπάουντ (11-6). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με καλάθι από τον Σάσα Βεζένκοφ και με τους Θεσσαλονικείς στο +3 (18-21).

Οι άμυνες έσφιξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ και οι δύο ομάδες κάθε άλλο παρά ήταν αποτελεσματικές ακόμη και σε ελεύθερα σουτ.Οι λεπτές ισορροπίες διατηρήθηκαν στο παιχνίδι. Ο Αρης προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (19-23, 11’), αλλά ο Ρόδιοι είχαν τις λύσεις από τον Λαρεντζάκη και προηγήθηκαν με 24-23 (17’). Τίποτα άλλαξε ως το τέλος του ημιχρόνου καθώς τα βασικά επιθετικά όπλα των δύο ομάδων ήταν σε… αφλογιστία, αμφότερες επίσης έπαιρναν πόντους κυρίως από τη γραμμή των βολών. Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ο Μοχάμεντ Πάσαλιτς αστόχησε έξω από τα 6,75, αδυνατώντας να διευρύνει το προβάδισμα της ομάδας του (31-34 ημ.).

Με εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Ριντ, ο Αρης ξέφυγε με 31-37 στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 18-4. Ελέγχοντας πλήρως τη μάχη κάτω από τα καλάθια, παίρνοντας διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ και με όπλο την πολυφωνία τους στην επίθεση προηγήθηκαν με 49-41 (26:40), έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Ουότερς που ήταν η ασφαλέστερη επιθετική λύση. Ο Αρης απάντησε με επτά συνεχόμενους πόντους, μείωσε σε 49-48, για να ακολουθήσει ένα καλάθι από τον Σκοτ που διαμόρφωσε το 51-48 που ήταν και το σκορ της 3ης περιόδου.

Η πίεση του αποτελέσματος φάνηκε στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, καθώς οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε άστοχες προσπάθειες αλλά και κακές επιλογές (51-48, 32’). Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Αντεγκμπόγιε έβαλαν τον Αρη σε θέση οδηγού (51-53). Με την άμυνα ζώνης, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να λύσουν το πρόβλημα του αμυντικού ριμπάουντ, εξίσου αποτελεσματική ήταν όμως και η άμυνα του Κολοσσού H HOTELS. Τα τελευταία τέσσερα λεπτά ήταν δραματικά, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία (64-61, 37’). Με 5-0 σερί, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 64-66 (38’), αλλά και με 65-70, 56 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με καλάθι από τον Βεζένκοφ.Ο Ουότερς κράτησε όρθιο τον Κολοσσό H HOTELS καθώς με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 68-70, 47’’ πριν το φινάλε. Ακολούθησε λάθος του Μοχάμεντ Πάσαλιτς και τριάντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ο Ουότερς μ’ ένα ακόμη καλάθι ισοφάρισε σε 70-70, 39:48). Ο Αντεγκμπόγιε ανέλαβε τη τελευταία επίθεση του αγώνα, αστόχησε και ο αγώνας οδηγήθηκε στη παράταση (70-70 κ.α.).

Εκεί, ο Αρης προηγήθηκε με 71-76 (42’) έπειτα από ένα εντυπωσιακό τρίποντο από τον Βεζένκοφ, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν 6-0 σερί (77-76, 43’). Μετά από διαδοχικές κακές επιλογές, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Ουότερς 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης. Ο Αμερικανός κέρδισε φάουλ από τον Νέιμικ, ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος και με μία ελεύθερη βολή, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 78-77.

Δεκάλεπτα: 18-21, 31-34, 51-48, 70-70, 78-77

Ο προπονητής του Κολοσσού H HOTELS, Άρης Λυκογιάννης, αναφέρθηκε στη τακτική που ακολούθησε η ομάδα του. «Ήταν μία δύσκολη εβδομάδα για εμάς, καθώς έπρεπε να προετοιμαστούμε για να αντιμετωπίσουμε μία ομάδα που παίζει άμυνα στο όριο του φάουλ και με τα κοντά σχήματά της πιέζει πολύ, ενώ από την άλλη στην επίθεση διαθέτει παίκτες με μεγάλη προσωπικότητα. Γενικά, είναι μία ομάδα του προπονητή. Στο αγωνιστικό κομμάτι, πιστεύω πως τα πήγαμε εξαιρετικά στην άμυνα, εξουδετερώνοντας σε μεγάλο βαθμό τα επιθετικά ατού του αντιπάλου. Πάνω στον Βεζένκοφ, εκτός από τα τελευταία τρία λεπτά της κανονικής διάρκειας και την παράταση, είχαμε κάνει εξαιρετική δουλειά. Το ματς πήγε έτσι, γιατί στο 49-41 ο Άρης γύρισε την άμυνα του σε ζώνη και εμείς από την πλευρά μας βιαστήκαμε να το τελειώσουμε. Κάναμε βιαστικές επιλογές, ήμασταν άστοχοι και έτσι χάσαμε το ρυθμό μας στην επίθεση. Όμως, η ομάδα αυτή έχει μάθει να παίζει μέχρι τη λήξη», είπε.

Αναφερόμενος στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας, σημείωσε: «Στην τελευταία φάση, στο τάιμ άουτ, ζητήσαμε ένα μεγάλο σουτ, το βάλαμε και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Συγχαρητήρια στα παιδιά για τη μεγάλη τους προσπάθεια και καλή συνέχεια στον κόουτς και στον Άρη. Αυτή τη στιγμή μπορούμε να κοιτάμε τα playoffs, κοιτώντας παράλληλα να μαζέψουμε όσες νίκες μπορούμε μέχρι το τέλος και πιστεύω πως θα καταφέρουμε και αυτόν τον στόχο».

Ο Άγγελος Τσάμης, στάθηκε στα ψυχικά αποθέματα της ομάδας του: «Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες, καθώς έγινε ένα φανταστικό παιχνίδι. Εμείς κάναμε μεγάλη προσπάθεια για να φτάσουμε σε αυτή τη νίκη, ειδικά όταν ήμασταν πίσω με 65-70. Ήταν μία πολύ σημαντική νίκη γιατί έτσι εξασφαλίσαμε την παραμονή και πλέον μπορούμε ύστερα από τρία χρόνια να μπούμε στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ελλάδας. Αυτό το θέλουμε πολύ και αυτοί που παίζουμε περισσότερα χρόνια στην ομάδα, αλλά το θέλουν ακόμα η διοίκηση και ο κόσμος».

Εκνευρισμένος από την αντιμετώπιση της ομάδας του από την διαιτησία, ο προπονητής του Αρη, Δημήτρης Πρίφτης, κατέθεσε τα έντονα παράπονά του. «Πιστεύω πως όλα αυτά τα χρόνια έχω σωστό και αντικειμενικό κριτήριο και δεν μιλάω ποτέ για τη διαιτησία. Είναι ένα κομμάτι του αγώνα που θα πρέπει να περνά εντελώς αθόρυβα. Δυστυχώς σήμερα και εξαιρώ τον κύριο Ταβουλαρέα, οι άλλοι δύο διαιτητές πρωταγωνίστησαν κατά τη διάρκεια του ματς. Μου ήταν πολύ δύσκολο να αντιμετωπίσω στα αποδυτήρια 12 παίκτες έξαλλους για αυτό το λόγο. Και όλα αυτά τα λέω μόνος μου, με τη λογική που έχω. Εμείς θα συνεχίσουμε την προσπάθειά μας με αυτά που μπορούμε. Θα δούμε στο βίντεο τι έφταιξε και θα βελτιωθούμε στα σημεία αυτά. Όμως, θα πρέπει κάποια στιγμή να ασχοληθούν και τα αρμόδια όργανα. Και μιλάω γενικά, όχι μόνο για τον Άρη, ώστε τα παιχνίδια να γίνονται χωρίς να εξυπηρετούν τα συμφέροντα τρίτων! Γιατί σίγουρα σήμερα δεν εξυπηρετήθηκαν τα συμφέροντα του Κολοσσού! Δυστυχώς, όμως, ήταν κάτι που το ξέραμε ό,τι θα συμβεί πριν το ματς. Αυτά από μένα. Καλή συνέχεια στον Κολοσσό και στον κόουτς με πολλή αγάπη».

Στην διαιτησία στάθηκε και ο Σάσα Βεζένκοφ, όπου κατέθεσε άποψη για την τελευταία φάση της παράτασης. «Συγχαρητήρια στον Κολοσσό για τη νίκη του. Εμείς προσπαθήσαμε μέσα από την άμυνα να τον περιορίσουμε, αλλά χάσαμε το παιχνίδι. Όμως, το τακτικό κομμάτι μένει πίσω όταν μιλάμε για τις τελευταίες δύο φάσεις της κανονικής διάρκειας, αλλά και στο σουτ του Ουότερς στο τέλος της παράτασης, που εκεί δεν υπάρχει φάουλ! Τι να πούμε; Και εμείς φταίμε που χάσαμε το παιχνίδι, αλλά από την άλλη και αυτές οι φάσεις το έκριναν. Αφού ο διαιτητής πήρε την ευθύνη να κριθεί εκεί το ματς, τότε να πάρει και μία τιμωρία, γιατί μετά είδαμε στο βίντεο πως δεν υπάρχει φάουλ στην τελευταία φάση! Καλή συνέχεια στον Κολοσσό».

Να σημειωθεί τέλος ότι, σύσσωμη η οικογένεια του Κολοσσού αφιερώνει τη μεγάλη νίκη επί του Άρη στον φίλαθλο Κώστα Ευφραιμίδη για το προσωπικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει…