Την τρίτη νίκη του στο κλειστό της Ήλιδας και συνολικά στην STOIXIMAN.GR Basket League της φετινής αγωνιστικής χρονιάς πέτυχε ο Κόροιβος επί του Πανιωνίου Βίκος Cola (68-67) ύστερα από συναρπαστική αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Καθοριστικό για την εξέλιξη της συνάντησης ήταν στο σερί 13-0 των γηπεδούχων στα τέλη της τρίτης περίοδου. Ο Κόροιβος ανέτρεψε το προβάδισμα 9 πόντων (51-42) που είχαν αποκτήσει οι «κυανέρυθροι» στα 26’ και 30’’ και προσπέρασε με 55-51. Ο Πανιώνιος Βίκος Cola είχε την ευκαιρία να φύγει με τη νίκη από την Ήλιδα, αλλά το σουτ του Κλίντον Στέιντλ από την γωνία με την εκπνοή ήταν άστοχο.

Οι Κουέντον ΝτεΚόζι (17 πόντοι με 2/2 τρίποντα), Σακίλ Χάϊνς (16 πόντοι με 5/7 δίποντα και 1/1 τρίποντο) ήταν οι κορυφαίοι του Κοροίβου απέναντι στους πιο ανταγωνιστικούς «κυανέρυθρους» της φετινής σεζόν.

Με σερί 7-0 σε διάστημα ενός λεπτού με δύο καλάθια του ΝτεΚόζι, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 20-15, 5’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Ο Πανιώνιος Βίκος Cola απάντησε με δύο τρίποντα των Γιώργου Καμπερίδη, Νίκου Μίχαλου και προσπέρασε με 27-22 στο 13’. Ο «Ιστορικός» διατήρησε το προβάδισμα έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με σκορ 40-38, ύστερα από δύο βολές του Εσάϊαν Χέντερσον 2’’ πριν την λήξη.

Ο Πανιώνιος Βίκος Cola μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 11-4 με τρίποντο του Βαγγέλη Σακελλαρίου, προηγήθηκε με 9 (51-42) με 3’ και 32’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ο Κόροιβος, όμως, σε εκείνο το σημείο... αφυπνίστηκε και με σερί 13-0 έως το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του ΝτεΚόζι και δύο ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Αλέξανδρου Σπυριδωνίδη, Άαρον Ράουντρι, προσπέρασε με 55-51.

Με δύο τρίποντα των Διονύση Σκουλίδα, Ράουντρι και δύο βολές του Σπυριδωνίδη, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 67-60, 1’ και 47’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο «Ιστορικός», ωστόσο, επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης με πέντε σερί πόντους του Σακελλαρίου με τους οποίους μείωσε στο καλάθι (67-65) στο 39’. Ο Σπυριδωνίδης ευστόχησε στην μια από τις δύο βολές (68-65) με 54’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Ο Σακελλαρίου με λέι απ έφερε τον Πανιώνιο Βίκος Cola σε... απόσταση βολής (68-67), 43’’ πριν το τέλος της συνάντησης, όμως, μετά την άστοχη προσπάθεια του Χάϊνς, το σουτ του Στέϊντλ ήταν, επίσης, άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-40, 55-51, 68-67.

Βαγγέλης Ζιάγκoς (προπονητής Πανιωνίου Βίκος Cola): «Καταρχήν συγχαρητήρια στον Κόροιβο και προσωπικά στον Ντίνο Καλαμπάκο, όχι μόνο για τη νίκη, αλλά επειδή είναι η πρώτη ευκαιρία που έχω να του το πω δια ζώσης, συγχαρητήρια γενικά, γιατί έχει καταφέρει να περάσει στην ομάδα την δική του μπασκετική φιλοσοφία, έχει φτιάξει στον Κόροιβο δικό του μπασκετικό DNA.

Σε ό,τι αφορά το παιχνίδι, ήρθαμε στην Αμαλιάδα με κάποια προβλήματα, δεν το λέω ως δικαιολογία, αλλά οφείλω να το αναφέρω. Αγωνιστικά για εμάς ήταν συγκεκριμένα τα πράγματα που έπρεπε να κάνουμε αλλά και τα πράγματα που δεν έπρεπε να κάνουμε. Αγωνιστικά ήμασταν εντός πλάνου, έγινε πολύ καλή προσπάθεια από τα παιδιά και τους το αναγνωρίζω αυτό. Ο

Πανιώνιος βρίσκεται αυτή τη στιγμή σε γενικότερη φάση αναδιοργάνωσης, γίνεται ένα restart σε όλα τα επίπεδα, με αγωνιστική φιλοσοφία και με ταυτότητα που διαμορφώνουμε ημέρα με την ημέρα. Υπάρχει βέβαια μία αντίφαση, από τη μία φαίνεται να λειτουργεί υπέρ μας, αλλά από την άλλη χάνουμε παιχνίδια σαν αυτό. Είμαστε αισιόδοξοι, όμως, και πιστεύουμε θα έρθουν και τα αποτελέσματα».

Ντίνος Καλαμπάκος (προπονητής Κοροίβου): «Πολλά συγχαρητήρια στον Πανιώνιο και στον κόουτς, ήρθαν σήμερα με πολύ διαφορετική εικόνα και ήρθε για να μας βάλει μεγάλα ζόρια. Συγχαρητήρια σε μια ομάδα, που ήρθε αναδιοργανωμένη, και πάλεψε έξυπνα και παλληκαρήσια.

Ο Κόροιβος δεν μπορεί να μην είναι ευχαριστημένος που κέρδισε μια ομάδα σαν τον Πανιώνιο. Ήμασταν και τυχεροί, όμως, έτσι όπως πήγε το παιχνίδι. Σήμερα πήραμε σκληρό μάθημα, με το μικρότερο δυνατό κόστος για εμάς. Έχουμε κάνει τρεις νίκες σε τέσσερα παιχνίδια και τα παιδιά ενθουσιάστηκαν περισσότερο και δε συγκεντρώθηκαν όπως έπρεπε. Αυτή η εικόνα μας συνέφερε, κανείς δεν έχει δικαίωμα να εφησυχάζει. Ο Πανιώνιος μας στρίμωξε και του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια, που ήρθε εδώ λαβωμένος και πάλεψε παλληκαρήσια κι αυτός.

Εμείς θέλουμε να αφιερώσουμε αυτή τη νίκη στον γυμναστή της ομάδας μας, τον Παναγιώτη Ανδρουτσόπουλο, που σήμερα το πρωί έχασε τον πατέρα του».